Montreal

lut 13, 2013 przez

panorama Montrealu

maha-online (flickr)

Montreal to największe miasto prowincji Quebec i drugie co do wielkości po Toronto miasto Kanady. Jest ono wielokulturowe i żyje w nim 3,5 miliona ludzi, w tym m.in. Polacy, Brytyjczycy, Hiszpanie, Włosi, Węgrzy, Chińczycy, Hindusi. Można tu spotkać łosie, świstaki, szopy pracze czy małe, błękitne ptaki o nazwie blue jeye. Mieszkańcy Montrealu mówią wyłącznie w j. francuskim.

Ten największy port morski wschodniej Kanady powstał jako mała osada francuska, który na królewską cześć nazwano „Mont Royal”, czyli Wzgórze królewskie. Tak powstała obecna nazwa tego miasta.

Montreal podzielony jest na 25 dzielnic i leży na wyspie o tej samej nazwie umiejscowionej przy ujściu rzek Świętego Wawrzyńca i Ottawy. Niegdyś był on stolicą Prowincji Kanady. To miasto pełne lśniących szklano-stalowych drapaczy chmur, niewysokich domów, wiktoriańskich kamienic i kościołów.

Montreal

Anirudh Koul (flickr)

Do Montrealu warto udać się latem, gdyż wówczas główna ulica handlowa o nazwie Boulevard Sainte Catherine zostaje wyłączona z ruchu i staje się miejscem wielu atrakcji, w tym m.in. pochodu połykaczy ognia, klaunów oraz wybuchów fajerwerków. Ponadto organizowany jest tu coroczny letni Montreal Jazz Festival. Zimową atrakcją tego miasta jest zamarznięta rzeka św. Wawrzyńca, zamieniająca się w tę porę roku na trasę narciarstwa biegowego. Należy pamiętać, iż panuje tu srogi klimat, a temperatura w porze zimowej sięga do – 20 stopni.

Montreal to miasto pełne atrakcji. Należą do nich: najstarszy i największy w Ameryce Północnej kościół- XIX-wieczna katedra Notre Dame; kopia rzymskiej bazyliki św. Piotra – katedra Królowej Świata; najstarsze muzeum sztuki w Kanadzie, posiadające dzieła m.in. P. Bruegla, S. Dalego, P. Picassa- The Montreal Museum of Fine Arts; Królewska Góra z monumentalnym krzyżem i panoramą na całe miasto; Ogród Botaniczny z licznymi oranżeriami i chińskim ogrodem; XX-wieczne Oratorium św. Józefa, Stadion Olimpijski; Loża masońska.

Montreal nocą

gpoo (flickr)

Amatorzy sportu znajdą tu wiele atrakcji dla siebie w tym m.in. alejki do uprawiania joggingu, narciarskie trasy biegowe, ścieżki rowerowe czy jachty stojące w porcie. Ci, którzy nie przepadają za jakąkolwiek formą fizycznej aktywności mogą poruszać się po mieście metrem.

Dawny port – Vieux Port to dziś przede wszystkim umiejscowione tu pawilony wystawowe oraz galerie. Dla tych, którzy kochają dawną architekturę obowiązkowym punktem w wycieczce po Montrealu musi być tutejsza starówka-Vieux-Montréal. Stanowi ona skupisko budynków z XVII, XVIII i XIX wieku, a jej brukowane uliczki, stylowe kamienice i małe francuskie kawiarenki przyciągają setki przyjezdnych zarówno w dzień, jak i w nocy.