Atrakcje Amsterdamu

sie 2, 2012 przez

Amsterdam - atrakcje

ChrisYunker, Flickr

Kanały, rowery, squaty, targowiska, legalna prostytucja, coffe-shopy, a przy tym wszystkim uczciwi i pracowici mieszkańcy – oto niepowtarzalny klimat Wenecji Północy.

Amsterdam to jedna z najciekawszych europejskich stolic. Nie zastanawiaj się więc, bierz rower i ruszaj w drogę.

Trochę historii…

Według znanej legendy, Amsterdam założyło dwóch fryzyjskich rybaków. Pierwsze wzmianki o, istniejącej na tym terenie, osadzie rybackiej pochodzą z XII wieku. Nazwa „Amsterdam” pojawiła się pierwszy raz w dokumencie z 1275 roku.

W XVI wieku Holendrzy opowiedzieli się po stronie reformacji, sprzeciwiając się swojemu królowi Filipowi II. Powstała wówczas Republika Holenderska, słynąca z zagorzałej walki z katolicyzmem. To właśnie na te tereny przybywali hiszpańscy i portugalscy Żydzi, francuscy Hugenoci i protestanccy kupcy wypędzeni z Atwerpii.

Amsterdam - co warto zobaczyć

maurobrock, flickr

Wiek XVII był dla miasta szczególnie szczęśliwy. Dzięki prospericie, wynikającej z szeroko zakrojonego handlu z basenem Morza Bałtyckiego, Ameryką, Afryką i Azją, Amsterdam stał się jednym z najbogatszych miast świata. Po nieco burzliwym wieku XVIII, wiek XIX przyniósł renesans Amsterdamu.

Okres II wojny światowej poważnie nadwerężył miasto, ale już w drugiej połowie XX wieku, Amsterdam po raz kolejny podniósł się na nogi.

Obecnie Amsterdam uznawany jest za jedno z najbardziej kosmopolitycznych i tolerancyjnych miast świata.

Amsterdam - zwiedzanie

_dChris, flickr

Jak dojechać:

 • samolotem – podróż z Polski do Amsterdamu trwa około dwóch godzin. Przeloty oferują tanie linie lotnicze, LOT, holenderskie linie lotnicze KLM oraz słowackie – SkyEurope. Z amsterdamskiego lotniska można bez większych problemów dojechać do centrum miasta: autobusem (50 minut), pociągiem(20 minut) lub taksówką (40 i minut i drogo).
 • autobusem – podróż z Warszawy trwa około 18 godzin (z jednym 30-minutowym przystankiem).
 • pociągiem – podróż z Warszawy trwa około 12 godzin. Można wybrać bezpośredni pociąg z Polski lub też dojechać polskimi liniami do Berlina, z którego kursują bardzo szybkie pociągi do Amsterdamu.
 • samochodem – z uwagi na dobre warunki jazdy po autostradach niemieckich i holenderskich, podróż z Polski może trwać zaledwie 5-6 godzin. Należy jednak pamiętać, że ograniczenia prędkości są w Holandii bardzo rygorystycznie przestrzegane. W obszarze zabudowanym – 50 km/h, w obszarze niezabudowanym – 80 km/h, a na autostradach – 120 km/h (na oznaczonych odcinkach – 100 km/h).

Holandia jest także krajem o najwyższych na świecie cenach benzyny. Dobrze jest więc zatankować na zapas jeszcze przed granicą.

Amsterdam - zabytki

Mike_fleming, flickr

Komunikacja publiczna w Amsterdamie

tramwaje, autobusy i metro – kursują codziennie od godziny 5:45 do północy. Dodatkowo autobusy nocne kursują do 6 rano. Na wszystkie te środki komunikacji obowiązuje jeden bilet, ważny przez 60 minut od momentu skasowania (niezależnie od liczby ewentualnych przesiadek). Bilety podzielone są na paski, oznaczające strefy. Jeżdżąc po centrum (pierwszej strefie) należy skasować dwa paski. W każdej kolejnej – jeden pasek więcej. Najtańszy bilet (dla jednej osoby, na jedną strefę) to koszt 1,60 €. Jest też możliwość wykupienia biletów czasowych krótkookresowych (24-godzinny – 7,00 €). O kasowaniu biletów trzeba pamiętać – kary są bardzo wysokie.

Samochody – całe miasto objęte jest strefą płatnego parkowania, a ceny parkingów są bardzo wysokie. Niezwykle droga jest także benzyna. Generalnie, poruszanie się po Amsterdamie samochodem nie jest najlepszym pomysłem. W razie czego można jednak wypożyczyć samochód. Warunkiem jest ukończone 21 lat i prawo jazdy ważne od co najmniej roku. Trzeba także okazać paszport/dowód osobisty.

Rower – najlepszy i najpopularniejszy sposób podróżowania po Amsterdamie. Miasto oferuje wiele kilometrów ścieżek rowerowych. Wypożyczenie roweru na jeden dzień to koszt około 9,00 €.

atrakcje Amsterdamu

Joao Maximo, flickr

Amsterdam – zabytki i atrakcje

 • Pałac Królewski – wybudowano go w latach 1648 – 1655, na podstawie projektu architekta Jacoba van Campena. Początkowo budynek ten miał pełnić rolę miejskiego ratusza (największego w Europie) . Obecnie, stojący w zachodniej części Placu Dam pałac, jest jedną z trzech holenderskich rezydencji królowej Beatrycze.
 • Plac Dam – duży plac w centrum Amsterdamu. Prócz Pałacu Królewskiego, na Placu znajdziemy także gabinet figur woskowych Madame Tussaud, luksusowy Hotel Krasnapolski, dom towarowy Bijenkorf oraz, stojący na środku placu, Pomnik Pamięci Ofiar II Wojny Światowej.
 • Oude Kerk – najstarszy (konsekrowany w 1306 roku) kościół parafialny w stolicy Holandii. Ten piękny kościół zwraca na siebie uwagę nie tylko przez swoją zabytkowość, ale także (a może i przede wszystkim) ze względu na swoje położenie. Oude Kerk stoi bowiem w samym sercu dzielnicy czerwonych latarni. No cóż, każdy pretekst jest dobry, by odwiedzić to szalone, słynne na cały świat, miejsce (i nie mówię tu o kościele :-).

 • Magere Brug – spośród wszystkich 1280 mostów przerzuconych przez rzekę Amstel i kanały Amsterdamu, najsłynniejszy jest, pochodzący z 1670 roku, Magere Brug. Najpiękniej wygląda w nocy, gdy rozświetla go ponad tysiąc żarówek.
 • Waga Miejska – jedna z najstarszych i najsłynniejszych wag miejskich na świecie. Jej budynek pochodzi z XV wieku. Obecnie amsterdamska Waga Miejska jest siedzibą restauracji i Towarzystwa Wag Miejskich.
 • Singel – najstarszy kanał w Amsterdamie. Do 1585 roku, okalając Amsterdam, pełnił on funkcję fosy. Przy ulicy Singel 7 zobaczyć można najwęższy dom świata. Kamienica, znajdująca się pod tym adresem ma w swej tylnej części zaledwie metr szerokości.
 • De Dolphijn – dom przy Singel 140-142, pochodzący z początków XVII wieku. Mieszkał w nim Frans Banning Cocq – centralna postać na słynnej „Straży nocnej” Rembrandta.
 • Westerkerk – piękny kościół, mogący się pochwalić najwyższą wieżą w mieście, z której rozciąga się malowniczy widok na centrum Amsterdamu.
 • Nieuwe Kerk – średniowieczny kościół gotycki, konsekrowany w 1408 roku. Nieuwe Kerk stoi na Placu Dam, nieopodal Pałacu Królewskiego. Odbywają się tu koronacje królewskie i śluby członków rodziny królewskiej. Poza tymi wyjątkowymi okazjami obecnie nie odprawia się tu nabożeństw. Budynek pełni funkcję kulturalną. Odbywają się w nim wystawy i koncerty.
 • Dzielnica Czerwonych Latarni – najczęściej odwiedzane miejsce w Amsterdamie. Panie, świadczące usługi seksualne, prezentują swoje wdzięki, stojąc w, oświetlonych czerwonym światłem, witrynach domów. Obowiązuje tu całkowity zakaz fotografowania.
 • Plac Lejdejski – przy placu tym znajdują się puby kawiarnie, kina, przedstawienia plenerowe, występy wędrownych artystów, akrobatów i wszelkiej maści aktorów ulicznych. Plac Lejdejski to centrum nocnego życia Amsterdamu.
 • Vondelpark – park nazwany na cześć największego holenderskiego poety – Joosta van den Vondela. Można tu pojeździć na rowerze, pobiegać, posłuchać muzyki czy zjeść śniadanie na trawie.
 • Venustempel – najstarsze na świecie muzeum seksu, a w nim „wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać. Bilet do Venustempel kosztuje 2,5 €.

Się dzieje w Amsterdamie

 • Holland Festival – najstarszy i największy holenderski festiwal, odbywający się każdego roku w czerwcu. W ramach festiwalu prezentowane są różne dziedziny sztuki: teatr, muzyka, opera, taniec, film, sztuki wizualne, etc.
 • 5 days off Amsterdam – odbywa się co roku na początku lipca. Na festiwal ten zjeżdżają wykonawcy i miłośnicy muzyki elektronicznej. Koncerty festiwalowe odbywają się przez pięć dni w amsterdamskich klubach.
 • Amsterdam Roots Festival – festiwal muzyki etnicznej z całego świata. Odbywa się każdego roku w czerwcu.
 • Koninginnedag – jedyna w swoim rodzaju impreza uliczna, organizowana co roku 30 czerwca w rocznicę urodzin królowej Wilhelminy (1880 – 1962). Obowiązkowo należy wtedy założyć na siebie coś pomarańczowego. Tego jednego dnia w roku wszyscy mieszkańcy i goście Amsterdamu mogą handlować na ulicach czymkolwiek zechcą. Imprezie towarzyszą liczne koncerty i festyny.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.