Japońskie pociągi, czyli coś o luksusach podróżowania

mar 31, 2014 przez

japoński pociąg Shinkansen

„shinkansen” by Martin Abegglen, flickr

O tym, że Japończycy słyną z zaskakujących pomysłów w każdej dziedzinie życia, wiadomo od lat. Niedawno zaskoczyli świat koncepcją zapewnienia pasażerom pociągów szczególnych luksusów. Podróżujący mogą liczyć nawet na kąpiel stóp! Oczywiście, takie przyjemności zarezerwowane są tylko dla ściśle określonej grupy pasażerów. Dokładniej, pozwolić sobie na nie mogą ci, którzy zdecydują się na podróżowanie luksusowymi, a zarazem nieprzeciętnie szybkimi pociągami Shinkansen, które udostępniają regionalne linie kolejowe Yamagata.

Pociągi Shinkansen w luksusowej wersji zaczną kursować w lipcu tego roku. Mają pokonywać trasę 150 km wiodącą od Fukushimy do Shinjo. Będą się one składały z 6 wagonów. Wśród nich znajdzie się jeden wyposażony w specjalistyczne wanny, które pozwolą na odświeżenie stóp w trakcie podróży. Ma to zapewniać ulgę zmęczonym podróżnym, jednocześnie gwarantując im relaks w czasie przejazdu. Wiadomo już, że wanny zostały zamontowane w taki sposób, by zapewniać podróżnym stuprocentową wygodę i bezpieczeństwo. Siedząc i mocząc w nich stopy, będzie można spokojnie podziwiać widoki za oknem.

Oprócz tego, w nowo udostępnianych pociągach znajdować ma się wagon restauracyjny, a także 3 wagony z tatami, czyli tradycyjną, japońską matą. Nie zbraknie jednak normalnych siedzeń dla osób, które chcą podróżować w standardowy sposób, nie korzystając z żadnych dodatkowych opcji. Żeby zachować japońską stylistkę, zarówno siedzenia, jak również sufit mają być ozdobione wzorami przedstawiającymi wiśnie. Są one symbolem Japonii, a przy okazji, stanowią specjalność w obrębie regionu Yamagata.

Pociąg Shinkansen nie będzie typowym środkiem lokomocji dla każdego mieszkającego w okolicy Japończyka. O tym, że stworzono go głównie na potrzeby turystów świadczyć może fakt, że będzie on kursował jedynie ok. 120 dni w ciągu roku. Co ważne, zwiększona liczba kursów przewidziana jest na okresy, w których do Japonii przyjeżdża największa grupa obcokrajowców. Chodzi głównie o okres wakacyjny, jak również o weekendy i inne dni wolne, w których można spodziewać się, że do Yamagaty zawitają turyści z zagranicy oraz z kraju. Linie kolejowe spodziewają się bowiem, że nowym pociągiem zainteresują się nie tylko przybysze z innych państw, ale też Japończycy mieszkający w innych częściach kraju.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.