Jesienne sprzątanie polskich jezior – nurkowie czyszczą dno j. Łagowskiego

paź 28, 2014 przez

zaśmiecony brzeg

Ria Tan, flickr

W ostatni weekend nurkowie z rożnych stron Polski spotkali się w Łagowie Lubuskim, by oddając się swemu ulubionemu hobby, zrobić przy okazji coś pożytecznego. Podczas nurkowania w jeziorze Łagowskim wyławiali różne przedmioty zatopione w wodzie przez niefrasobliwych turystów i mieszkańców. A co znaleźli?

Tak jak w większości popularnych akwenów wodnych, na dnie jeziora Łagowskiego zalegały dziesiątki plastikowych butelek i puszek po piwie, ale zdarzały się też takie „kwiatki” jak grzejniki, garnki, a nawet muszla klozetowa. Większość ze znalezionych śmieci została z wody wydobyta, nie udało się tylko wyciągnąć leżącej na dnie wanny.

Mimo coraz lepiej funkcjonującej ustawy śmieciowej, która pozawala w sposób legalny i w większości bez ponoszenia dodatkowych kosztów pozbycia się śmieci ze swojej posesji, wiele osób ciągle jeszcze idzie bezsensownie na skróty, wyrzucając niechciane przedmioty gdzie bądź. Sami turyści też nie są bez winy, wrzucając opakowania do wody i nie zawracając sobie głowy zabraniem ich z powrotem na brzeg.

Na szczęście też coraz więcej spośród nas dostrzega sens w dbaniu o otoczenie i środowisko, szczególnie w miejscach najatrakcyjniejszych tak turystycznie, jak i przyrodniczo. Coraz więcej przeprowadza się w Polsce akcji podobnych do tej w Łagowie. By uatrakcyjnić akwen wodny i jego otoczenie wiele miejscowości turystycznych , często wspólnie z kołami wędkarskimi organizuje powszechne akcje sprzątania wokół jezior angażując do tego mieszkańców, uczniów i lokalnych aktywistów. To samo dotyczy rzek, które przyciągają latem tłumy kajakarzy, a po sezonie wzdłuż brzegów i w samej wodzie zalega mnóstwo śmieci pozostawianych przez część z nich. Takie akcje corocznie przeprowadza się m.innymi nad rzeką Drawą na Pojezierzu Drawskim, gdzie kajakarze organizują nawet specjalne spływy kajakowe ukierunkowane na zbieranie posezonowych śmieci.

Czyste wody i brzegi zachęcają turystów do ponownych odwiedzin, tak więc w interesie wszystkich jest dbanie o porządek wokół nich.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.