Malediwy

lis 15, 2010 przez

MalediwyMalediwy to państwo złożone z ponad 1200 wysp i wysepek leżących na Oceanie Indyjskim, jakieś 500 kilometrów od najbardziej wysuniętych na południe terytoriów Indii. Wyspy te mają charakter powulkaniczny i tylko 200 z nich jest zamieszkałych. Cały archipelag rozciąga się na ponad 800 kilometrów długości i 100 szerokości.

Ze względu na umiejscowienie panuje tu klimat tropikalny monsunowy ze średnią roczną temperaturą 27 stopni Celsjusza, czyli idealne miejsce na wakacje. Największe opady przypadają tu na koniec drugiej połowy roku, a najmniejsze w pierwszym kwartale. Jednak trzeba pamiętać o dużej wilgotności przez cały rok, przekraczającej 60 procent. Malediwy są krajem muzułmańskim, w którym panuje ustrój republikański.

Maledivy zdjęcie

Markiza (flickr)

Najwyższą władzę w kraju sprawuje prezydent wybierany na pięć lat, a władzę ustawodawczą ma jednoizbowy parlament – Rada Obywatelska, w skład której wchodzi 48 posłów wybieranych po części przez obywateli i mianowanych przez prezydenta. Stolicą Malediwów jest miasto-wyspa Male, którego mieszkańcy stanowią blisko 25 procent populacji całego państwa. Male zostało poważnie zniszczone, kiedy to po wielkim trzęsieniu ziemi, jakie miało miejsce na Oceanie Indyjskim 26 grudnia 2004 roku zalały je fale tsunami.

Malediwy zamieszkują potomkowie imigrantów przybyłych tu z Indii, półwyspu Arabskiego. Pierwszymi europejczykami byli tu Portugalczycy, którzy w średniowieczu mieli najbardziej rozwiniętą flotę żeglarską i wyznaczali coraz tonowsze drogi handlowe z Indiami. Kolejno kolonizowali je Holendrzy i Brytyjczycy, a niepodległość Malediwy uzyskały w 1965 roku.

Malediwy zdjęcia

thetravelguru (flickr)

Malediwy są bardzo spokojnym miejsce, a turyści nie są narażeni na żadne poważne niebezpieczeństwa ze strony mieszkańców. Jedynie obawiać się trzeba natury, trzęsień ziemi, które wywołują tsunami, silnych wiatrów i opadów. Przewodniki turystyczne nie wymieniają żadnych poważnych zagrożeń. Wybierając się tu nie są wymagane żadne szczepienia ochronne, nie ma zagrożenia chorobami tropikalnymi. Można zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, a także przeciw błonicy i tężcowi, ale takie szczepienia warto wykonać nawet, jeśli się nigdzie nie podróżuje.

Główna atrakcja tego zakątka to jego piękne plaże i ciepła woda. Aby tu dojechać, nie potrzeba żadnych wiz, a najlepiej tu dolecieć z Wielkiej Brytanii. Pomiędzy wyspami kursuje mnóstwo łodzi, więc można je zwiedzać do woli, a same poszczególne wyspy są tak małe, że nie występuje na nich ruch samochodowy, z wyjątkiem stolicy i dwóch innych miast.

Malediwy rafa koralowa

Manogr (flickr)

Pamiętać trzeba, że Malediwy to kraj muzułmański, więc przywożenie tu alkoholu jest zabronione, a sprzedaje się go tylko w hotelach i tylko tam można go spożywać. Zakładać trzeba stosowne ubranie. Zachowanie również musi byð odpowiednie, a łamanie lokalnych praw jest surowo karane, szczególnie rygorystycznie podchodzi się do posiadania narkotyków i kontaktów seksualnych z muzułmanami. Jeśli nie zaopatrzymy się w lokalną walutę, wystarczy mieć przy sobie dolary.