Moda na długie wyprawy motocyklowe

maj 28, 2013 przez

motocykle

(z:flickr.com; Roberto Arantes)

Chociaż na co dzień większość z nas woli korzystać z samochodów, to jednak nie brakuje również miłośników motocykli. Zwykle twierdzą oni, że jazda na jednośladzie daje poczucie prawdziwej wolności, a wiatr we włosach stanowi jedno z najprzyjemniejszych doznań w życiu. I mimo, że dłuższe trasy na motocyklu mogą się wydawać bardziej męczące, to są osoby, które uwielbiają dalekie wyprawy na takim pojeździe. Moda na podróżowanie motocyklem zatacza coraz szersze kręgi.

Z reguły motocykliści wyruszają w dalekie podróże całą grupą. Sprawia to, że przemierzając kolejne kilometry, nie czują się zbyt samotni, a przede wszystkim, jest to zdecydowanie bezpieczniejsze niż samotna wyprawa. Trzeba się przy tym liczyć z tęsknotą za bliskimi i lękiem, który z pewnością pojawi się w wielu sytuacjach. Jak jednak przyznają motocyklowi podróżnicy, właśnie po to organizują takie wycieczki, żeby mieć szansę na zmierzenie się ze swoimi lękami. Przy okazji, mogą poznać samych siebie, sprawdzając, jak zachowają się w ekstremalnych sytuacjach, do których może dojść w trasie.

Żeby jednak wybrać się w daleką podróż motocyklem, nie wystarczą tylko chęci. Trzeba być silnym psychicznie, ale też odpornym pod względem fizycznym. Musimy mierzyć siły na zamiary, bo nie każda trasa jest odpowiednia dla konkretnej osoby. Niektórzy nigdy nie powinni ustalać planów wyprawy, w których trzeba pokonywać góry, inni nie poradzą sobie w zbyt ciepłym klimacie. Należy też pamiętać, jak ważny jest dobry motocykl, który zniesie zmiany pogody i trudne warunki terenowe.

Z pewnością przydadzą się także rozwinięte zdolności interpersonalne. Rzadko zdarza się, że na dystansie dziesiątek czy setek kilometrów nie będziemy potrzebowali pomocy obcych ludzi. Przy awarii motocyklu, zbłądzeniu, ale i w wielu innych przypadkach może się okazać, że będziemy musieli porozumieć się z ludźmi władającymi zupełnie innym językiem. Warto więc przygotować się na spotkania z obcokrajowcami.

Ci, którzy chcieliby wybrać się w daleką podróż motocyklem – np. zwiedzić w ten sposób USA albo Mongolię, mogą skorzystać z oferty jednej z polskich firm organizującej wyprawy na jednośladzie. Założył ją doświadczony motocyklista, który na swoim koncie ma m.in. wyprawę na motocyklu do Chin. Aby wyjechać w taką podróż, potrzebny jest nam dłuższy urlop. Oczywiście, przyda się też zapas gotówki. Doświadczeni twierdzą, że kilkanaście tysięcy złotych to minimum oszczędności, a czas, jaki musimy zarezerwować na swoją wyprawę, to co najmniej kilka tygodni

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.