Nepal – wyjątkowa podróż

lis 15, 2016 przez

Nepal

gelia78/bigstockphoto.com

Nepal to ważne miejsce na mapie zdobywców górskich szczytów. Wejście na Górę Gór (najwyższy szczyt na Ziemi – Mount Everest 8848 m. n. p. m.) to jedno z najważniejszych wydarzeń dla miłośników i pasjonatów wspinaczek. Trekking po Himalajach to marzenie niejednego alpinisty.

Federacja Demokratyczna Republiki Nepalu znajduje się w Azji Południowej, w samym środku Himalajów. Graniczy od północy z Chinami, zaś od południa, wschodu i zachodu z Indiami. Nepal znajduje się w strefie aktywności sejsmicznej, usytuowany jest pomiędzy Tybetem a Indiami. Ukształtowanie terenu Nepalu jest bardzo zróżnicowane. Południowa cześć kraju pokryta jest nizinami (Terei), które nie przekraczają 100 m. n. p. m. – panuje tam gorący i wilgotny klimat. Z kolei centrum Nepalu to teren wyżynny i pagórkowaty – przez większą część roku pokryty zielenią. Północna cześć Nepalu to teren górzysty, gdzie znajdują się najwyższe góry na świecie, w tym 8 z 10 ośmiotysięczników (mandalay.pl). Wejście na szlaki, w niektórych górskich rejonach wymaga wcześniejszej zgody Departamentu Imigracji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Nepalu. Na okres od czerwca do września w Nepalu przypada pora monsunowa, gdzie obfite opady deszczu mogą powodować osunięcia zboczy górskich, liczne powodzie, przez co może dochodzić do zablokowania niektórych szlaków górskich, a nawet do odcięcia niektórych regionów od reszty kraju (podroze.onet.pl). Najlepszym i najbezpieczniejszym (pod względem pogody) okresem, aby odwiedzić Nepal jest czas od października do marca.

Stolicą Nepalu jest Kathmandu, zaś obowiązującą waluta rupia nepalska. Do głównych atrakcji tego regionu należą: Dolina Kathmandu, która słynie z największej koncentracji świątyń, kapliczek i klasztorów na kilometr kwadratowy na całym świecie oraz królewskich miast: Patan i Bhaktapur (mandalay.pl). Wyjątkową atrakcję stanowi również Park Narodowy Chittwan, gdzie na turystów czekają słonie, nosorożce, czarne niedźwiedzie, a także krokodyle i tygrysy. Wiele agencji turystycznych organizuje również atrakcje dla podróżujących w postaci kąpieli ze słoniem, czy safari na jeepie. Miłośnicy zwiedzania z pewnością zachwycą się uroczą miejscowością Pokhara, która usytuowana jest nad jeziorem, w pobliżu gór i stanowi bazę wypadową w masyw Annapurny. Dodatkowo znajdujące się nieopodal wzgórze – Sarangkot – gwarantuje niezwykły widok na masyw Himalajów (www.osmol.pl).

Miłośnicy adrenaliny będąc w Nepalu z pewnością docenią rafting (spływ pontonem rwącą rzeką), bądź kilkudniowy trekking w rejonie Annapurny. Na zwolenników dłuższych trekkingów czeka trasa Annapurna Circuit, a także dolina Khumbu i trasa do Everest Base Camp (mandalay.pl). Warto nadmienić, że Nepal to również miejsce duchowych praktyk. Lumbini – w południowym Nepalu, stanowi jedno z czterech świętych miejsc buddyzmu.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.