Przewodnik po Kijowie

mar 31, 2021 przez

Stolica Ukrainy zachwyca bogactwem spektakularnych zabytków. Obiekty odznaczają się wyjątkową architekturą, często pełną przepychu. Zwiedzanie miasta jest niezwykle proste za sprawą metra, którym dojedziemy do najważniejszych miejsc Kijowa. Poniżej kilka obowiązkowych atrakcji turystycznych, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki do Kijowa.

Pomnik Matka Ojczyzna i Ławra Peczerska

Zdecydowanie najsłynniejszych pomnik na Ukrainie. Matka Ojczyzna to pozostałość po czasach Związku Radzieckiego, dlatego charakteryzuje się pokaźnym rozmiarem. Postać z mieczem i tarczą z godłem ZSRR ma aż 60 m wysokości. Posąg do dziś wywołuję kontrowersje ze względu na promowanie przynależności Ukrainy do Rosji. Nieopodal pomnika znajduje się Ławra Peczerska, czyli siedziba ukraińskiego kościoła prawosławnego, gdzie znajdują się najważniejsze krajowe cerkwie jak sobór Zaśnięcia Matki Bożej czy cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego.

Majdan Niezależności

Majdan to miejsce słynnych protestów z przełomu 2013 i 2014 roku odnośnie akcesu Ukrainy do Unii Europejskiej, w których zginęło wielu Ukraińców. Zniszczony plac został w pełni odbudowany i stawi ważny punkt na turystycznej mapie Kijowa. Natomiast okoliczne uliczki wypełnione są charakterystycznymi ukraińskimi restauracjami, gdzie można spróbować prawdziwej lokalnej kuchni i wódki.

Złota Brama

Słynna brama wyjazdowa, która powstała w czasach średniowiecznych i jak głosi legenda sam Bolesław Chrobry wyszczerbił swój miecz uderzając właśnie o tę bramę. Dziś w Kijowie podziwiać można jej replikę, która powstała w 1982 roku z okazji 1500-lecia istnienia miasta.

Sobór Mądrości Bożej

Jednym z kijowskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest Sobór Mądrości Bożej. Świątynia aktualnie pełni funkcje muzeum, a na przykościelnym placu organizowane są różne miejskie imprezy.

Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach

Na większości kijowskich pocztówek można zobaczyć przepiękną świątynię z błękitną elewacją i złotymi kopułami. To właśnie sobór św. Michała Archanioła, który całkowicie odnowiono na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Funikular

Niezwykle popularna kolejka linowo-terenowa, której nachylenie sięga nawet 36%. Przejazd realizowany jest historycznymi wagonikami i kosztuje tylko 8 UAH. Dzięki kolejce można dostać się z Dworca Rzecznego do Monastery św. Michała Archanioła.

Aleja Pejzażowa

Niezwykle turystyczne miejsce przypominające barceloński Park Güell. Znajduje się tu mnóstwo rzeźb i instalacji artystycznych lokalnych artystów, które tworzą wspólnie niezwykłą mozaikę. Wielobarwne posągi mogą przypominać bohaterów baśni „Alicja w Krainie Czarów”, dlatego promenada najchętniej odwiedzana jest przez dzieci. Stanowi także przyjemną odmianę od bardzo surowej socrealistycznej architektury, jaka dominuje w Kijowie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.