Oslo – stolica Norwegii

lut 20, 2017 przez

Oslo

vladacanon/bigstockphoto.com

Oslo należy do najszybciej rozwijających się miast w Europie. Zamieszkuje je około 700.000 osób. Miasto usytuowane jest pomiędzy zatoką Oslofjord, a wzgórzami, które pokrywają gęste lasy. Od 1814 roku Oslo jest stolicą Norwegii, a także siedzibą Norweskiego rządu i Rodziny Królewskiej. Oslo należy do zielonych miast Europy, gdzie w samym centrum miasta można spokojnie przemieszczać się na rowerze. Ponadto sprawny system komunikacji miejskiej umożliwia poruszanie się po całym mieście bez samochodu. Wśród największych instytucji kulturalnych Oslo znajdują się: Norweski Narodowy Teatr Opery i Baletu, Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektu, a także Teatr Narodowy, które oferują przedstawienia operowe, teatralne oraz liczne wystawy, jak również najwyższy poziom baletu (www.visitnorway.pl).

Ze względu na wielość atrakcji, które Oslo ma do zaoferowania: liczne muzea, sklepy, restauracje i nocne lokale, jak również wspaniała przyroda w postaci lasów, szlaków narciarskich, zachwycających fiordów – stanowi ono miejsce, które sprosta oczekiwaniom najbardziej wybrednych turystów. Do najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić będąc w stolicy Norwegii należy Muzeum Muncha (Munch-museet), które w całości poświęcone jest wybitnemu malarzowi i grafikowi. (Jego najsłynniejszy obraz „Krzyk” znajduje się jednak w norweskiej Galerii Narodowej). Miejscem wartym zobaczenia jest również Muzeum Ibsena, które mieści się w mieszkaniu niegdyś zajmowanym przez samego Henryka Ibsena – dramaturga norweskiego i jednocześnie pioniera dramatu społecznego. Pomnik H. Ibsena znajduje się naprzeciwko gmachu Teatru Narodowego z roku 1899, w których co roku w sierpniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Ibsenowski. Wybierając się do Norwegii z dziećmi warto odwiedzić także Norsk Folkemuseum będące historyczną wioską, gdzie zgromadzono i udostępniono ok. 150 drewnianych domów, a także drewniany kościół słupowy. Mieści się tam również zabytkowy sklep ze słodyczami. Ponadto podczas pobytu w Norwegii z dziećmi z pewnością nie powinno zabraknąć wizyty w Muzeum Sztuki Dziecięcej (Barnekunstmuseet). Jest to niezwykłe miejsce, które dokumentuje dziecięce spojrzenie na sztukę. Można w nim podziwiać obrazy, kolarze, rzeźby oraz ceramikę, które zostały wykonane przez dzieci z ponad 150 krajów świata. Ważną informacją jest, że będąc na miejscu oprócz zwiedzania ekspozycji muzealnej, można również wziąć udział w prowadzonych tam warsztatach i rozmaitych zdarzeniach artystycznych m.in. gra na afrykańskich bębnach (podroze.gazeta.pl).

Oslo jest miejscem, które oferuje swoim „gościom” wiele darmowych atrakcji. Należą do nich m.in. Vigeland Sculpture Park, The Norwegian National Opera & Ballet, Oslo City Hall. Czwartek jest dniem, w którym można bezpłatnie odwiedzać muzea np. National Gallery, National Museum Architecture, Musem of Contemporary Art (www.visitnorway.pl).

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.