Chorwacka wyspa Korcula – na wczasy

sty 31, 2014 przez

Korcula

stewartmorris, flickr

Chorwacja to jeden z tych krajów, do których Polacy wyjeżdżają bardzo chętnie. Nie każdy zna jednak piękną wyspę Korcula, która znajduje się w części kraju zwanej Dalmacją. Słynie ona z przepięknych krajobrazów oraz wielu ciekawych zabytków. Najważniejszym miastem wyspy, a zarazem jej stolicą jest miejscowość o identycznej nazwie, czyli po prostu Korcula. To właśnie tutaj znajduje się największe na wyspie skupisko atrakcji turystycznych. Jedną z piękniejszych okolic miasta jest tamtejsze Stare Miasto. Warto przejść przez całą dzielnicę, zwracając szczególną uwagę na otaczające ją mury obronne.

Poza tym, na uwagę zwiedzających zasługuje katedra św. Marka oraz szereg miejskich pałaców, które zachwycają swoją architekturą i w której można dostrzec wyraźne wpływy trendów zapoczątkowanych niegdyś w Wenecji. Kolejnymi zabytkami, które żal byłoby ominąć są średniowieczny klasztor Wszystkich Świętych i forteca św. Vlaha. Niemniej jednak, istnieje jeszcze jeden punkt w mieście, który uważany jest za najważniejszą atrakcję, interesującą absolutną większość turystów. Jest to dom słynnego kupca i podróżnika Marco Polo.

miasto Korcula - zabytki

Sobrecroacia.com, flickr

Ze względu na to, że Korcula z niczego innego nie słynie tak, jak z faktu, iż jest miastem rodzinnym Marco Polo, każdego roku w sezonie wakacyjnym odbywa się tu wiele imprez kulturalnych poświęconych temu bohaterowi. Za największą z nich uznaje się Międzynarodowy Festiwal Marco Polo. Odbywa się on w lipcu, a jego program za każdym razem obejmuje występy zespołów folklorystycznych oraz degustacje win. We wrześniu odbywa się natomiast inscenizacja morskiej bitwy wenecko-chorwackiej, w której udział brał słynny podróżnik.

miasto Korcula

mdmags, flickr

Poza samą stolicą, na wyspie Korcula warto zwiedzić również miejscowość o nazwie Lumbarda. Znajduje się ona niedaleko miasta centralnego, więc turyści nie powinni mieć problemów z dotarciem do niej. Lumbarda słynie głównie z pięknych plaż i malowniczej okolicy. Warto odwiedzić też tamtejsze winnice, a przy okazji zajrzeć do wspaniałego kościoła św. Rocha. Koniecznie powinniśmy wybrać się również do lombardzkich galerii, ponieważ właśnie to miasto jest najważniejszym skupiskiem żyjących na wyspie artystów. Oczywiście, Korcula to także wypoczynek nadmorski, czyli opalanie się na piaszczystych plażach i kąpiele w czystej morskiej wodzie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.