Intrygujące Maui

lip 11, 2014 przez

Maui

Gord McKenna, flickr

Pomimo, że Maui nie jest tak duża, jak Hawaje, nie jest tak mała jak Lanai, czy tak tętniąca życiem jak Oahu, ani nie tak cicha jak Kauai, dla wielu wczasowiczów jest po prostu idealna. Ma do zaoferowania to wszystko, co cały tzw. Stan Aloha (czyli Hawaje), czyli imponującą przyrodę oraz intrygującą historię i kulturę. Możesz podziwiać i pląsać wraz z profesjonalnymi tancerzami hula, pograć w golfa wzdłuż torów przybrzeżnych, nurkować w towarzystwie pięciu różnych rodzai żółwi morskich, lub po prostu opalać się czy przesiadywać na najciekawszych plażach jakie oferują Hawaje.

Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc turystycznych archipelagu. Szukając Maui znajdziemy ją wciśniętą pomiędzy Hawajami a znacznie drobniejszą Molokai. Maui jest podzielona na pięć różnych regionów: wielu podróżujących ląduje wzdłuż wybrzeży Południowej lub Zachodniej części Maui, gdzie znajdziemy piaski plaży Kaanipali i muzykę z Old Lahaina Luau. Nie oznacza to jednak, że resztę wyspy można pominąć. Podróżując drogą do Hana możesz doświadczyć widoku malowniczego wybrzeża Wschodniej Maui. Poznaj także Haleakala – największy na świecie uśpiony wulkan znajdujący się w Upcountry i odkryj dawne plemienne pola bitewne z Moa Valley State Park Central Maui.

Jeśli szukasz informacji o historii i kulturze Hawajów, Maui to idealne miejsce. Legenda głosi, że Maui był półbogiem, który wyciągnął wyspy z dna morza i użył lassa, aby ściągnąć słońce bliżej szczytu Halekala. Podróżujących, którzy szczególnie są zainteresowani nauczeniem się czegoś o wyspie, będą mieli ku temu mnóstwo okazji. Zapewni nam to między innymi wizyta w malowniczym Iao Valley oferująca wgląd w burzliwą epokę wojen plemiennych, a spacer po miasteczku Lahaina przyniesie wgląd w okres wielorybniczy, plantacje i handel.

wyspa Maui

PatrickMcNally, flickr

Dziś Maui jest jednym z najbardziej popularnych miejsc wakacyjnych w Ameryce – prawdopodobnie dlatego, że jest tak drastycznie różne od dowolnie wybranego innego miejsca na kontynencie. Urlopowicze znajdą tam na terenie kurortów na wyspie wszystkie współczesne luksusy, ale i poza terenami hotelu poczujemy zrelaksowanego ducha aloha (co oprócz powitania oznacza np. miłość i pokój). Jeśli masz zamiar lub chęć wmieszać się w tłum mieszkańców wyspy, po prostu się rozluźnij, zrelaksuj. Spakuj koszulki, szorty, klapki, jakieś lekkie ciuchy do codziennego noszenia i odpoczywaj.

Folklor wciąż odgrywa dużą rolę w życiu codziennym. Mieszkańcy składają hołd różnym bogom i boginiom na wiele sposobów – najczęściej tańcem hula. Odwiedzający wyspy widzą spektakle hula jako rozrywkę, lecz tak naprawdę są one również rodzajem modlitwy i powinny być szanowane.

Maui, Hawaje

__o__, flickr

Także inne tradycje kulturowe bez przerwy wpływają na codzienne życie w Maui. Jedną z najbardziej zauważalnych tradycji jest język. Lecz w przeciwieństwie do wielu innych krajów, Hawaje mają dwa języki urzędowe: angielski i hawajski, który pochodzi z polinezyjskiej grupy języków i jest językiem wymierającym. Ale nie martw się, nie będziesz mieć żadnych problemów ze znalezieniem mieszkańców anglojęzycznych. Z pewnością wypadałoby nauczyć się kilku podstawowych hawajskich zwrotów, jak na przykład „Aloha”, co oznacza zarówno „cześć” jak i „do widzenia” oraz „Mahalo”, co oznacza „dziękuję”.

Sztuka jest ostoją wyspy. Liczne festiwale, jak te które odbywają się dwa razy w miesiącu w Banyan Tree Park Lahaina, wystawiają prace rzemieślników regionalnych. Przez cały rok Maui honoruje sztukę poprzez wydarzenia, takie jak Maui Steel Guitar Festiwal i East Maui Taro Festival (które odbyły się w kwietniu).

Jeśli jesteś bardziej zainteresowany odkrywaniem cudów natury Maui niż jego dziedzictwa, znajdziesz wiele interesujących miejsc – od ukwieconych dżungli do podwodnych raf tętniących życiem wodnym. Jednak bardzo ważnym jest, aby opuścić wyspę taką, jaką zastałeś. Oprzyj się pokusie, aby zebrać żywe pamiątki lub zwalcz chęć posiadania jednego lub paru okazów lokalnej fauny, gdyż może to doprowadzić do ogromnych finansowych kar lub nawet więzienia.

Zwiedzanie Maui

szeke, flickr

Maui szybko zdobywa renomę miejsca, które warto odwiedzić również ze względu na posiłki. Restauracyjna scena jest tak zróżnicowana, jak klienci którzy ją odwiedzają próbując posiłków z całego świata. Ale tak długo jak tu jesteś, spróbuj po prostu smaków lokalnej kuchni.

Podobnie jak reszta Ameryki, Maui jest za tym, aby jeść to, co mieszkańcy sami wyhodują czy złowią. Znajdziesz tutaj mnóstwo świeżo złowionych ryb i produktów regionalnych. Aby znaleźć te składniki przygotowane w sposób regionalny, warto zboczyć z miejscowości typowo wypoczynkowych. Miasta Maui oraz mniejsze wioski serwują takie specjały jak pieczeń wieprzowa w liściach bananowca, poi (mielony korzeń taro) i haupia – delikatny krem kokosowy. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie zacząć swoją kulinarną wycieczkę,zapytaj paru lokalnych mieszkańców o rekomendację. Bardzo popularnym sposobem jest napełnienie brzucha hawajskimi specjałami koło południa. To właśnie wtedy wiele knajpek serwuje tzw. „lunch na talerzu”, czyli duża sterta protein w postaci wołowiny, wieprzowiny lub ryb, do tego ryż lub makaron i piklowane warzywa. Ten rodzaj posiłku jest swoistą tradycją wywodzącą się z plantacji trzciny cukrowej, kultywowaną przez ówczesnych pracowników, którzy dzielili się ze sobą swoimi posiłkami.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.