Polskie MSZ odradza podróże do Izraela i Strefy Gazy

lip 17, 2014 przez

Israel X Palestine

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przestrzega przed podróżami do Izraela oraz do Strefy Gazy. Co prawda, wielu Polaków chętnie odwiedziłoby te miejsca, jednak należy pamiętać, że to obecnie jedne z najniebezpieczniejszych rejonów na świecie. Przypomina się również, że zamknięte jest zarówno przejście graniczne w Rafah łączące Strefę Gazy z Egiptem, jak również przejście w Erze, które łączy strefę Gazy i Izrael. Według MSZ, istnieje spore ryzyko, że osoby, które wybiorą się w tamte rejony na wakacje, nie będą mogły spokojnie wrócić do kraju. Już teraz kłopoty mają z tym Polacy przebywający tam obecnie.

Zamknięte granice nie są jednak jedynym argumentem przemawiającym z rezygnacji z wycieczek w okolice Strefy Gazy. Politycy zaznaczają, że istnieje ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia, ponieważ niemal w każdej chwili w tym regionie świata może dojść do ostrzału. Skomplikowane stosunki Izraela z Hamasem powodują, że możliwy jest ostrzał zarówno południowej, jak również centralnej części kraju. Za szczególnie niebezpieczne uważa się podróżowanie do południowego Izraela, który znajduje się zaledwie 40km od Strefy Gazy. Niemniej jednak, resort spraw zagranicznych ostrzega, że niemal tak samo ryzykowne są wyjazdy do Jerozolimy Wschodniej, a także w okolice leżące niedaleko przejść granicznych między Izraelem a Zachodnim Brzegiem Jordanu. Ponadto, zaleca się zrezygnowanie z podróży do wszystkich większych miast Zachodniego Brzegu Jordanu.

Jeżeli jednak ktoś odważy się tam wyjechać, to powinien zastosować wyjątkowe środki ostrożności. Bezwzględnie należy zgłosić swój wyjazd w systemie e-konsulat. Dzięki temu, w razie problemów z powrotem lub w przypadku zaginięcia polskich obywateli, MSZ podejmie odpowiednie kroki w celu udzielenia pomocy rodakom. Oprócz tego, należy przestrzegać wskazówek wydawanych przez MSZ. Wiążą się one głównie ze stosownym zachowaniem w razie niebezpiecznych sytuacji. Należy wiedzieć, że w przypadku alarmu przeciwrakietowego bezwzględnie trzeba stosować się do poleceń władz i służb porządkowych. Zdecydowanie nie należy wypuszczać się w obce tereny samodzielnie.

Chcąc uzyskać dodatkowe wskazówki związane z bezpieczeństwem i wyjazdami do Strefy Gazy, czy w okolice jej granicy z Egiptem można skontaktować się z Ambasadą RP w Tel Awiwie lub z Ambasadą RP w Kairze.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.