Przewodnik po Parku Narodowym Killarney

gru 14, 2022 przez

Widok na zbiornik wodny pośród górskich szczytów

Irlandia, czyli zielona wyspa Europy, coraz częściej stanowi miejsce podróży turystów z różnych zakątków świata. Cudowny tereny i wyjątkowa kultura zapewniają bardzo udany pobyt w tym dość deszczowym kraju. Będąc w Irlandii koniecznie trzeba odwiedzić Killarney National Park, który został założony w 1932 roku, a od 1981 roku uznawany jest za rezerwat biosfery UNESCO. Przepiękne miejsce, przypominające filmowe kadry, oferuje szereg atrakcji, zarówno architektonicznych, jak i naturalnych.

Park Narodowy Killarney obejmuje swoim obszarem aż ponad 10 tysięcy hektarów, co czyni go jednym z największych na Starym Kontynencie. Jego częścią jest również urokliwe jezioro Killarney, które dzięki krystalicznej wodzie często występuje na lokalnych pocztówkach. Ze względu na łagodny klimat, poza naturalnie występującymi tu drzewami cisowymi, zobaczyć można też śródziemnomorskie rododendrony czy drzewa poziomkowe, które zostały zasadzone przez człowieka. Najważniejszym mieszkańcem Parku Killarney jest jeleń europejski, który przede wszystkim żyje w wyższych partiach parku. Ponadto w krystalicznie czystych wodach tamtejszych rzek nie brakuje pstrągów oraz łososi. Największą atrakcja Parku Killarney jest imponujący wodospad Torc (Torc Waterfall), którego wysokość sięga 18 m. Spadająca kaskada wody powoduje ogromny huk. Wodospad jest częścią rzeki Owengarriff. Podczas wyprawy do Killarney koniecznie trzeba też odwiedzić dolinę Dunloe, czyli bardzo wąski wąwóz górski. Po wymagającej wspinaczce stromą przełączą czeka na nas wspaniały widok na okoliczne tereny.

Wśród zabytków architektonicznych najbardziej znanym jest Opactwo Muckross (Muckross Abbey). Ten franciszkański klasztor powstał w drugiej połowie XV wieku. Budynek jest bardzo dobrze zachowany, ale największe wrażenie robi dziedziniec z ogromnym drzewem cisowym. Obok klasztoru znajduje się cmentarzu z nagrobkami znanych irlandzkich poetów. Kolejnym ciekawym budynkiem jest rezydencja Muckross (Muckross House), którą wybudowano w XIX wieku. Jej charakterystyczny elżbietański styl przyciąga turystów.pinadto nNieopodal Muckross House znajduje się muzeum oraz irlandzka farma. Ważnym zabytkiem w Killarney są też zamek Ross (Ross Castle), który najprawdopodobniej powstał pod koniec XV wieku na zlecenie jednego z członków klanu O’Donoghue. Wnętrza pięknie odrestaurowano, zachowując XVII i XVIII-wieczny klimat, dlatego tak chętnie to miejsce odwiedzane jest przez turystów.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.