Przewodnik po Słowenii

lip 14, 2022 przez

Widok na winnicę, w tle góry

Słowenia to jedno z tych państw, które mniej znane z walorów turystycznych, zachwyca wszystkich turystów. Niewielki kraj przy granicy z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją, skrywa szereg różnych zabytków i naturalnych atrakcji. Warto zostać w Słowenii kilka dni dłużej, aby dokładnie poznać to niezwykłe miejsce na mapie Europy. Poniżej obowiązkowe punkty, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wyprawy do państwa wielkości województwa podlaskiego.

Lublana – zabytkowa stolica

Niewielkie miasteczko, które funkcjonuje jako stolica kraju, zaprasza na przepiękną starówkę, gdzie znajduje się szereg średniowiecznych zabytków. Co ważne, Stare Miasto w Lublanie jest wolne od ruchu kołowego, więc spacer będzie jeszcze przyjemniejszy. Największą atrakcją miasta jest charakterystyczny Smoczy Most. Szereg budowli, jakie zdobią Lublanę zaprojektował słynny słoweński architekt Jože Plečnika. Wśród nich koniecznie trzeba wymienić Tromostovje, czyli Potrójny Most, który znajduje się na łuku rzeki Ljubljanicy i oferuje piękny widok na plac Prešerena oraz kościół Zwiastowania Pańskiego.

Słoweńskie wybrzeże

Słowenia ma dostęp do Morza Adriatyckiego, więc oferuje też piękne plaże. Koniecznie trzeba odwiedzić tamtejszych region, a zwłaszcza trzy miasta: Koper, Piran, Izola. Pierwsze z miast to jedyny krajowy port, niegdyś niezwykle ważny ośrodek gospodarczy. Dziś to popularny kurort we włoskim stylu z wąski uliczkami i imponującą Katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, z wieży której można zobaczyć cudowną panoramę okolic. Natomiast Piran bardziej przypomina chorwackie wybrzeże – niskie budynki z pomarańczowymi dachami i mnóstwo urokliwych knajpek. Ciekawą atrakcją jest także lokalne akwarium. W ostatnim z miast czekają przyjemne plaże oraz Muzeum Kolejki Wąskotorowej i Modeli Pociągów Parenzana.

Słoweńska natura

Największym atutem tego kraju jest jego wspaniała natura, która ze względu na mniejsze zainteresowanie turystów, oferuje unikatowe zabytki. Największa atrakcją jest Jaskinia Postojna, w której znajduje się około 25 kilometrów podziemnych korytarzy. Niezwykłe formy skalne sprzed tysięcy lat zachwycają każdego turystę. Dodatkowo znajduje się tu największy zamek jaskiniowy na świecie. Powstał on na środku 123-metrowego klifu, przez co robią ogromne wrażenia. Inną bardzo znaną atrakcją turystyczną Słowenii jest jezioro Bled z charakterystyczną wysepką na środku. Koniecznie trzeba zrobić pamiątkowe zdjęcie z jednego z okolicznych wzniesień: Vielka Osojnica, Mala Osojnica i najbardziej popularna Ojstrica. Po jeziorze pływają też łódki, które pozwalają z bliska zobaczyć tę niezwykłą atrakcję.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.