Miasto Meksyk – zwiedzanie

gru 9, 2020 przez

Jedno z największych i najbardziej zaludnionych miasta na świecie – Mexico City to coraz popularniejszy kierunek wyjazdów turystycznych. Miasto kusi unikalną kulturą, wspaniałymi zabytkami i okoliczną przyrodą. Dane statystyczne wskazują, że całą metropolię zamieszkuje blisko 21 mln ludzi, co czyni Mexico City najbardziej zaludnionym miastem na zachodniej półkuli.

Gigantyczne Mexico City położone jest w wysokogórskiej kotlinie, a nad miastem góruje czynny wulkan Popocatépetl o wysokości 5426 m n.p.m. Historia Mexico City rozpoczyna się w XVI wieku. Założyli je hiszpańscy konkwistadorzy około 1512 roku, Miasto szybko stało się potężną i znaczącą osadą. Najstarszym miejscem na jego terenie jest Plac Konstytucji (Plaza de la Constitución), który popularnie nazywany jest Zócalo. To właśnie tu organizowane są parady wojskowe, świąteczne festyny i koncerty oraz znajdują się słynne zabytki historyczne. Piękny pałac Palacio Nacional z białej i czerwonej skały niegdyś był zamieszkiwany przez władze państwowe. Nieopodal znajduje się także budynek dawnego Ratusza oraz Sądu Najwyższego. Perełką meksykańskiej architektury jest Gran Hotel ze szklaną kopułą oraz pokojami w bardzo ekskluzywnym stylu art nouveau. Podczas zwiedzania Mexico City obowiązkowo należy zobaczyć ogromną Katedrę Metropolitarną z XVI wieku. Wyjątkowym zabytkiem są też ruiny azteckiej świątyni Templo Mayor.

Obowiązkom punktem wycieczki po stolicy Meksyku jest słynny plac Plaza de Santo Domingo z barokowym kościołem św. Dominika. Specyficzny klimat Meksyku można poczuć na Placu Trzech Kultur, gdzie znajdują się azteckie ruiny, hiszpański kościół św. Jakuba oraz współczesna siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Co jeszcze należy zwiedzić w Mexico City? Odpocząć można w rozległym Parku Chapultepec , gdzie znajduje się ogród botaniczny i zoologicznym, muzeum oraz zamek. Natomiast niezwykłe pływające ogrody Xochimilco zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Unikatowe miejsce słynnie z gondolowych rejsów po kanałach. Dla pielgrzymów najważniejszym miejscem w Mexico City jest Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe na Wzgórzu Tepeyac, gdzie w 1531roku doszło do objawienia Matki Boskiej.

Wycieczka do Meksyku nie może obyć się bez spróbowania tamtejszej wspaniałej kuchni. Aromatyczna tortilla, enchilada, quesadilla, a jako napój oczywiście meksykańska tequilla. Meksyk kojarzy się ze słońcem i palmami, jednak zdarzają się tutaj przymrozki, a od maja do września trwa porą deszczową, dlatego najlepszymi miesiącami na wyjazd będą październik, listopad, marzec i kwiecień, gdy w przyjemnej dwudziestokilkustopniowej temperaturze będzie można dokładnie zwiedzić całą aglomerację. Przelot trwa około 16 godzin i wymaga przesiadki w Europie lub Ameryce Północnej, dlatego podróż jest dość kosztowna, na poziomie trzech tysięcy złotych.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.