Ranking reputacji krajów wg Country RepTrak

paź 14, 2014 przez

Wreszcie poznaliśmy najnowszy ranking reputacji krajów Country RepTrak tworzony przez Reputation Institute. Dowiedzieliśmy się z niego, że Polska nie jest zbyt dobrze postrzegana. Najlepszą reputacją cieszy się natomiast Szwajcaria.

Szwajciaria

Kraje z dobrą opinią

W skali 1-100 oceniono ją na 76 pkt. Warto przy tym dodać, że tamtejsza stolica, czyli Zurych jest uznawana za jedno z miejsc, w których żyje się najlepiej na świecie. Poza Szwajcarią bardzo dobrą opinią cieszą się na świecie także Kanada (75,6 pkt) oraz Szwecja (75,1 pkt). Ponadto bardzo dobrą reputacją cieszą się inne kraje skandynawskie – Finlandia (74,6 pkt), Norwegia (73,7 pkt) i Dania (73,4 pkt). Rozdziela je tylko Australia (73,8 pkt). Wśród europejskich państw dobrze wypadły też Holandia (71,1 pkt) i Niemcy (69,9 pkt).

Polsce przyznano 55,4 pkt, co pozwoliło nam znaleźć się w połowie stawki. Na 55 krajów zajmujemy 23. pozycję. To poprawa względem roku 2013, gdy znaleźliśmy się na 25. miejscu notując 53,2 pkt. Niestety kwalifikuje nas to do grupy państw o kiepskiej reputacji. Mimo wszystko możemy być dumni z atrakcyjności turystycznej naszej ojczyzny, ponieważ przyznano nam w tej kategorii 64 pkt. Nieźle wypadliśmy również pod względem przynależności mieszkańców, za którą dostaliśmy 62 pkt. Nasz wkład w światową kulturę został oceniony na 56,9 pkt, a za etyczność, transparentność i poziom korupcji otrzymaliśmy 50,21 pkt. Słabiej było w przypadku rozwoju technologicznego (48,11 pkt) i rozpoznawalności marek (47,71 pkt).

Państwa o złej reputacji

Zdecydowanie najgorzej wypadł w tegorocznym zestawieniu Iran, który uzyskał zaledwie 26,9 pkt. Tylko nieznacznie lepiej oceniono reputację Pakistanu (30,0 pkt). Na 3. miejscu od końca uplasowała się natomiast Nigeria, której przyznano 34,9 pkt. Zła reputacją cieszyła się większość krajów leżących we wschodniej części Azji i na Bliskim Wschodzie. Reputacja zdecydowanej większości europejskich państw została uznana za umiarkowaną. Oznacza to, że łączna liczba przyznanych im punków znajdowała się w przedziale 60-70 pkt. O silnej reputacji można mówić powyżej 70 pkt.

Reputation Institute bierze pod uwagę te kraje, które uważane są najciekawsze. Są to jednostki terytorialne, o których szczególnie często mówi się w mediach. Żeby zostały uwzględnione w badaniach, muszą zwracać na siebie uwagę pod względem turystycznym, kulturalnym, politycznym i ekonomicznym. O opinię na temat poszczególnych krajów zapytano kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców państw należących do grupy G8, czyli USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Rosji i Japonii.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.