Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska

lut 28, 2012 przez

Dolny Śląsk zdjęcie Wrocław

Dolny Śląsk to jedyny region w Polsce, który tak bardzo obfituje w zabytki architektoniczne. Każdy wielbiciel historii spragniony nowej wiedzy znajdzie tu coś dla siebie. Zabytki Dolnego Śląska są pełne niewyjaśnionych zagadek, tajemnic i bogate w historię. Zachwycają przede wszystkim pięknem bardzo dobrze zachowanej gotyckiej oraz romańskiej architektury.

Obiekty romańskiej architektury można odnaleźć w Strzelnie, gdzie znajduje się rotunda św. Gotarda z pierwszej połowy XII w.

Dolny Śląsk to także rozległe lasy, jeziora, wzgórza morenowe, a przede wszystkim wspaniałe góry. Na tym terenie znajduje się mnóstwo uzdrowisk (np. Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Polanica Zdrój) położonych pośród czystych mineralizowanych wód oraz wiele parków krajobrazowych, które przyciągają różnorodnością flory i fauny.

Najciekawsze atrakcje Dolnego Śląska

1. Gotycki zamek w Książu, położony niedaleko Wałbrzycha – zbudował go książę Bolko I Surowy w XIII wieku. Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce i stanowi dziedzictwo burzliwej historii tego regionu. Zamek ten wchodzi w skład Książańskiego Parku Narodowego, dzięki czemu można podziwiać tu nie tylko obiekty historyczne, ale także wyjątkowe okazy roślin. Tu również znajduje się XVII–wieczna, 20-hektarowa fortyfikacja, zwana Twierdzą Kłodzką. Ciekawostką tego miejsca są wielokilometrowe, podziemne korytarze o niezbadanej do tej pory historii oraz wybudowany na specjalne życzenie Adolfa Hitlera potężny kompleks obronny zwany Podziemnym Olbrzymem. Ta nigdy nie dokończona budowla z czasów II wojny światowej obejmuje swoim zasięgiem 7 kompleksów położonych w Górach Sowich. Możliwe, że w środku Podziemnego Olbrzyma nadal znajdują się dobra i depozyty skradzione przez hitlerowców. W 1970 roku robiono tutaj zdjęcia do serialu „Czterej pancerni i pies”, zaś w 2006 roku – do „Tajemnicy Twierdzy Szyfrów”.

Zamek w Książu zdjęcie

BernieCB (flickr)

2. Zamek Chojnik, umiejscowiony między Jelenią Górą a Karkonoszami, na samym szczycie góry Chojnik (627 m. n.p.m.) – turyści mogą tu podziwiać wiele gatunków zwierząt oraz roślin. Warto udać się na basztę zamku Chojnik, z której szczytu rozciąga się przepiękny widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Z miejscem tym związana jest legenda o księżniczce Kunegundzie. Ten, który pokonałby drogę na zamek pośród Piekielnej Doliny miał zdobyć jej rękę. Wielu rycerzy straciło życie, nie sprostawszy temu zadaniu. Jeden zaś, któremu w końcu się udało, odrzucił księżniczkę Kunegundę, ponieważ przez nią zginęły setki rycerzy. Wówczas Kunegunda rzuciła się z rozpaczy w przepaść, będącą mogiłą odważnych śmiałków starających się o jej rękę.

3. Jaskinia Radochowska, która na pewno przypadnie do gustu pasjonatom aktywnej turystyki. Jest to jedna z największych jaskiń w Sudetach (502 m.), położona na wysokości 465 m.n.p.m na południowym zboczu Bzowa. We wnętrzu tej jaskini znajdują się trzy równoległe, łączące się ze sobą korytarze. Najciekawszym miejscem groty jest Gotycka Komnata z podziemnym jeziorkiem. Po odwiedzeniu Jaskini Radochowskiej można udać się także na skałki wspinaczkowe Sudetów i Karkonoszy.

4. Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich – ma ona 34 metry wysokości i niecałe 2 metry odchylenia od pionu. Przypuszczalnie jest fragmentem murów obronnych. Przyczyn skrzywienia się baszty upatruje się w ruchach tektonicznych z 1598 r. lub w zwiększonym ciężarze wieży spowodowanym przekształceniem się górnej jej części w dzwonnicę.

5. Sanktuarium Maryjne w Krzeszowie – znajduje się w nim ikona Matki Boskiej Łaskawej z Diecezji Legnickiej, będąca najstarszym wizerunkiem Matki Boskiej na ziemiach polskich i jednym z pięciu najstarszych w Europie.

6. Kościół Pokoju w Świdnicy – został zbudowany tuż po zakończeniu wojny trzydziestoletniej na życzenie ówczesnego cesarza Austrii – Ferdynanda III. Zachował się on w świetnym stanie, mimo iż stworzono go z bardzo nietrwałych materiałów. Ze względu na swoją wyjątkowość wpisano go na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

7. Opactwo Cystersów (bazylika) w Krzeszowie– zabytek późnobarokowej architektury. Obiekt ten wykończono wspaniałymi kolumnami, pilastrami, rzeźbami i gzymsami o unikalnej formie. Na krzeszowskim ołtarzu klasztornym znajduje się najstarszy, bizantyjski obraz w Polsce.

8. Opactwo Cystersów w Lubiążu– jeden z największych tego typu kompleksów na świecie, 2 i pół razy większy od Zamku Królewskiego na Wawelu. Początkowo (w 1150 roku) stanowił on klasztor Benedyktynów, z którego podwalin powstało następnie opactwo Cystersów. Najciekawszym punktem tego obiektu są jego podziemia, zawierające grobowce władców piastowskich, w tym: Bolesława Wysokiego, Władysława Laskonogiego, Henryka III Głogowskiego czy Bolesława III Rozrzutnego.

9. Miasto Głogów– atrakcyjne głównie ze względu na XIII-wieczny ratusz miejski z najwyższą w regionie wieżą ratuszową, z której można podziwiać przepiękne widoki Dolnego Śląska.

10. Oleśnica– warto tu zwiedzić m.in. renesansowy zamek oleśnicki, XIII-wieczną bazylikę św. Jana Apostoła czy jeden z najstarszych budynków w Polsce- późnobarokową Starą Synagogę (w przeszłości obiekt ten pełnił funkcje synagogi).

11. Wrocław – jego największymi atrakcjami turystycznymi są: XIX-wieczny Ogród Japoński położony w Parku Szczytnickim, dwa Pomniki Historii: Hala Stulecia (wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO) i Zespół historycznego centrum, Wrocławski Ogród Zoologiczny, zespół kamienic renesansowych, Nowy Targ, Stadion Miejski (przygotowany na Euro 2012), Rynek z m.in. Ratuszem i Browarem Spiż, Pałac Królewski, Panorama Racławicka, Stary Cmentarz Żydowski i Ostrów Tumski (dawniej wyspa, najstarsza, zabytkowa część Wrocławia).

Zdjęcie Wrocławia

Klearchos Kapoutsis (flickr)

12. Pałac w Wojnowicach – neobarokowo-klasycystyczny obiekt zbudowany w XIX w., którego otacza 4,5 hektarowy park wraz z okazałymi i rzadkimi gatunkami drzew i krzewów (m.in. buk czerwony, skrzydłorzech kaukaski, dąb błotny, bardzo stary dereń jadalny), a także ciekawymi aranżacjami parkowymi. W pałacu tym znajduje się Muzeum Dawnej Wsi z takim eksponatami jak: butelki z raciborskich browarów, 200-letnia stupa do tłuczenia grochu czy różnego rodzaju urządzenia do wyrabiania masła i sera.

13. Sobótka i Góra Ślęża (najwyższy szczyt Masywu Ślęży)- to miejsce będące doskonałym punktem widokowym na całe Sudety i Nizinę Śląską. Znajdują się tu fragmenty XIII-wiecznych murów zamkowych, XIX-wieczny kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP i dwunastometrowa żelbetonowa wieża wzniesiona przed II wojną światową, obecnie stojąca na krańcu szczytowym Skał Zbójnickich i służąca jako doskonały punkt widokowy.

14. Zamek Grodno – renesansowy obiekt wzniesiony w południowej części Gór Wałbrzyskich na szczycie Góry Choina. U jego podnóża znajduje się zaporowe Jezioro Lubachowskie. Legenda głosi, że wewnątrz tego zamku pojawia się Biała Dama, będącą za życia księżniczką pogańską, której upór w nieprzyjmowaniu wiary chrześcijańskiej doprowadził do okrutnego morderstwa na przybyłym tu niegdyś misjonarzu. Inna wersja mówi o tym, że jest to duch uśmierconej przed wiekami niewiasty z Zagórza, wtrąconej do więziennego lochu przez złego burgrabiego. Miejsce to stanowi jedną z tajemnic Dolnego Śląska, którą opisała w swoich książkach J. Lamparska.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.