Barcelona na wakacje – najciekawsze miejsca, najlepsze klimaty!

cze 13, 2014 przez

Barcelona

Stefan Tärnell, flickr

Barcelona jest wymieniana w czołówce na listach najpiękniejszych miast Europy, triumfuje na listach najbardziej obfotografowanych miejsc na świecie!

Miasto położone jest pomiędzy Morzem Śródziemnym a pasmami górskimi Collserola (ze słynnym Tibidabo). Ze względu na to niesamowite usytuowanie, warto podczas lotu usiąść w samolocie po prawej stronie przy oknie, bo nadlatując z północy na lotnisko EL Prat, będziemy mieli okazję podziwiać tę wspaniałą panoramę. W okresie wiosenno-letnim należy być przygotowanym na sporą liczbę turystów. Nienajlepszym pomysłem jest też wycieczka w sierpniu, gdy upały są największe, część restauracji czy sklepów nieczynna, a ceny usług szybują w górę.

Barcelona to miasto o strukturze geometrycznej, zaprojektowane 150 lat temu przez Ildefonsa Cerda. Centrum jest zwarte, ale całe miasto dość rozległe. Jest bardzo przyjazne i bezpieczne, jednak doskwiera mu jedna bolączka – plaga bardzo aktywnych kieszonkowców. Aby nie dać się okraść, należy uważać w okolicach: Plaza Catalunya, Rambli, na plaży czy w metrze.

Aby zobaczyć różnorodność architektury i piękne fasady budynków, warto skorzystać z różnych środków transportu, jak dwupiętrowe autobusy wycieczkowe (dwie linie – żółta i zielona, przystanki na Pl. Catalunya), elektryczne żółte samochody (Go Car Tours)czy rower (liczne wypożyczalnie). Do najważniejszych obiektów i miejsc do zwiedzenia należą zaprojektowane przez Antoniego Gaudiego: Casa Mila, Sagrada Familia, Park Guell, Palau Guell czy Plaça Reial. Obowiązkowa jest wizyta w La Boquerii na Rambli czy Mercat Santa Caterina (hale targowe ze świeżą żywnością). W mieście funkcjonuje niezliczona ilość muzeów (Historii i Sztuki Katalońskiej, Picasso, Czekolady, Perfum czy Erotyki).

Dobrem narodowym jest drużyna piłkarska FC Barcelona, zatem wizyta na stadionie Camp Nou to oczywistość. Podobnie wizyta w Pocie Vell (Starym Porcie) i rozciągającej się tuż obok dzielnicy Barceloneta, która oparła się przemianom i zachowała tradycyjny koloryt i atmosferę.

Aby skorzystać z uroków kuchni i nie zapłacić majątku, warto wybrać coś z oferty: „Menu del Dia”, czyli krótszego menu oferowanego między 13.00 a 16.00. Z reguły są to dwie potrawy, do wyboru, w ramach pierwszego i drugiego dania, deseru oraz wino lub inny napój w cenie. Warto również odwiedzić Wzgórza Montserrat w okolicach Barcelony, aby zobaczyć sławny klasztor benedyktyński, z figurką Matki Boskiej La Moreneta (tzw. Czarnulka).

Tagi:

1 Comment

  1. Karolina

    Świetny poradnik! Krótko, zwięźle i na temat!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.