„Miasto jaskiń”, czyli turecka Alanya

kw. 3, 2014 przez

Alanya

Özgür Mülazımoğlu, flickr

Idealnym miejscem na wypoczynek letni jest miejsce, gdzie znajdziemy zarówno morze, góry, jak i słońce, które napełni nasze baterie, abyśmy już po urlopie mogli stawić czoła codziennościom prywatnym i służbowym. Problemem staje się znalezienie takiego zakątka, gdyż nie ma ich wielu na mapie świata. Do tej elitarnej grupy należy przepiękne miasto tureckie, leżące na niegdysiejszym terenie starożytnej krainy Pamfilii – Alanya. Miasto to nie tylko jest częścią Riwiery Tureckiej, obejmującej 11 miast turystycznych oraz piękne, piaszczyste plaże i zabytki historyczne, ale i leży zarówno nad Morzem Śródziemnym i otoczone jest górami Taurus.

Jest to miejscowość typowo wypoczynkowa, która co roku przyciąga miliony turystów, w tym wielbicieli historii, gdyż posiada kilka zabytków oraz twierdzę obronną.

ALANYA – HISTORIA

Początków Alanyi należy doszukiwać się już w czasach starożytnych, kiedy Alanya była osadą rybacką, aczkolwiek dokładna data założenia tej miejscowości nie jest znana. Spekuluje się na temat daty samego regionu, na którym leży Alanya. Najnowsze badania stwierdziły, że jego początki mogą sięgać Paleolitu. Wiadomo natomiast, że po raz pierwszy o Coracescium (czyli dzisiejsza Alanya) napisał geograf o imieniu Skylaks, w IV w p.n.e. Były to czasy, kiedy teren był opanowany przez Persów. Wiek VII to wiek częstych najazdów arabskich, przed którymi ludność Alanyi broniła się budując zamek obronny. Pomimo tego w XIII wieku miasto zostało zdobyte przez Turków Seldżuckich (będących pod władzą Seldżukidów, panujących w Azji Wschodniej przez około 300 lat), a samo miasto zostało nazwane przez Alaaddina Keykubat – Alaiya.

Alanya panorama

Birger Kühnel, flickr

Pozycja Turków Seldżuckich została mocno osłabiona w 1243 roku wskutek najazdów Mongołów, a także wskutek działań Egipskich Mameluków najeżdżających Anatolię. Rok 1300 to podział terenów seldżuckich, Alanya dostała się pod władanie Sułtana Memluka za 5 tys. sztuk złota. W roku 1471 miasto znalazło się w granicach Imperium Otomańskiego, a w 1571 roku – dołączyło do Prowincji Cyprus.

Warto wspomnieć, że miasto miało w swojej historii kilka nazw, od łacińskiej – Coracesium, po grecką Korakesion, luwijską (język wymarły) Korakassa (nazwa znaczyła „Wystające Miasto”), Kalonoros (także Kalos Oros) – „Piękna Góra”, nazwę nadaną za panowania Cesarstwa Bizantyjskiego. Swoją obecną nazwę – Alanya, miasto zawdzięcza prezydentowi Turcji, Mustafie Kemal Ataturk, który to po raz pierwszy nazwał tak tą miejscowość w 1935 roku.

Alanya Turcja

Özgür Mülazımoğlu, flickr

 

ALANYA – OBECNIE: ATRAKCJE I ZABYTKI

Obecnie Alanya jest miastem typowo turystycznym, zwabiającym wczasowiczów swoimi czystymi plażami, krajobrazem śródziemnomorskim, morzem, zabytkami i klimatem. Sam region miasta zamieszkuje ponad 230 000 mieszkańców, a miasto nieustannie rozwija się, budowane się sklepy, hotele, apartamenty. 125 km od miasta znajduje się lotnisko, do którego można przylecieć z wielu miast europejskich. Alanya posiada również niedrogą komunikację miejską w postaci autobusów.

Zwiedzanie można rozpocząć od wielu jaskiń, w tym lądowych:

  • Jaskinia Damlataş (Kapiący Kamień), która nazwę swą zawdzięcza wodzie kapiącej z setek stalaktytów. Same stalaktyty i stalagmity liczą ponad 15 tysięcy lat. Jaskinia ta została odkryta późno, bo w 1948 roku. Wchodząc do środka musimy przejść 50 metrów korytarzem, na końcu którego docieramy do cylindrycznej groty wysokiej na 15 metrów. Z groty możemy zejść niżej, na dno. Temperatura w grocie wynosi 22 stopnie Celsjusza, i z uwagi na skład powietrza (oraz temperaturę i 95% wilgotność) – 71% azotu, 20,5% tlenu i dużą zawartość CO2 jaskinia ta jest polecana szczególnie astmatykom, gdyż działa na nich leczniczo. W jaskini również panuje stałe ciśnienie wynosząca 760 mm.
  • Jaskinia Hasbahçe, leżąca około 4 km od miasta, aż 4 razy większa od ww. jaskini. Do dzisiaj nie przeprowadzono w niej badań pozwalających określić jej wiek. W środku panują niskie temperatury.
  • Jaskinia Kadıini, leżąca około 15 km od miasta, posiadająca olbrzymie stalaktyty i stalagmity. To właśnie w niej, w 1957 roku, odkryto szkielety ludzkie świadczące o tym, iż już 20 tysięcy lat temu mieszkali w niej pierwsi ludzie.
  • Jaskinia Dim, leżąca około 12 km od miasta, położona na zboczu Góry Cebel-i Reis. Jaskinia posiada dwa przejścia biegnące do wnętrza góry, jedno długości 50 metrów, drugie 360 metrów. W środku jaskini znajdziemy niewielkie jezioro. Dostać się do tej jaskini można dwojako – idąc doliną zatoki Dim, lub idąc przez wioskę Yaylalı znajdującą się na południu.
  • oraz morskie:
  • Jaskinia Fosforowa, do której dostać się można łódką. Podłoże jaskini błyszczy się w świetle Księżyca, jak gdyby była pokryta fosforem. Łódki z turystami zatrzymują się przy jaskini, w tym czasie można popływać w morzu.
  • Jaskinia Korsanlar, zwana też Jaskinią Piracką, do której dotrzemy tylko na łódce. Legenda mówi, że jaskinia posiada tajemne przejście na zamek.
  • Jaskinia Aşıklar, zwana Jaskinią Zakochanych. Do środka możemy dostać się dwoma wejściami. Mierzy 75 metrów długości. Po dopłynięciu do skał należy wdrapać się na nie, aby wejść do jaskini. W środku będziemy poruszać się kucając. Drugie wejście do jaskini znajduje się 8 metrów nad wodą – stąd możemy skakać prosto do morza.

miasto Alanya

Özgür Mülazımoğlu, flickr

Jeśli znudzi nam się chodzenie po jaskiniach, zwiedzić możemy twierdzę Turków Seldżuckich (Alanya Kalesi), która położona jest 250 metrów n.p.m.. Na górę dostaniemy się pieszo (spacer 3 km pod górę), lub autobusem/taksówką. Mury twierdzy rozciągają się na 6.5 km, a jej początki sięgają czasów hellenistycznych. Zamek rozkwitł w XIII wieku za czasów Alaaddina Keykubata, który poddał zamek rekonstrukcji w 1221 roku. Zamek posiada 83 wież i 140 wież strażniczych. Na terenie zamku znajduje się również około 400 zbiorników na deszczówkę wykorzystywanych do zaopatrywania miasta będącego wewnątrz twierdzy w wodę.

Jednym z najbardziej znanych elementów zamku jest Kızılkule, tzw. „Czerwona Wieża”, która nazwę swą zawdzięcza czerwonej cegle wykorzystanej do budowy. Na terenie twierdzy znajdziemy również chrześcijański kościół pochodzący z X wieku, meczet i karawanseraj, czyli dom zajezdny dla karawan.

Warto zwiedzić także Tersane, czyli stocznię z czasów starożytnych, pochodząca z 1227 toku. Znajdziemy tam pięć doków. Całość jest zbudowana tak, aby była nasłoneczniona większą część dnia. Przy wejściu znajdziemy meczet, nad wejściem – pieczęć Alaaddina Keykubata.

Plaża Kleopatry jest miejscem, gdzie nasze stopy zetkną się z ciepłym i czystym piaskiem plaż. Większość terenu zajmują niestety hotele.

Miasto zapewnia także takie atrakcje jak rejs wzdłuż wybrzeży, który trwa 6 godzin. Zwiedzimy niektóre jaskinie oraz zatoki. Będąc w mieście trafić możemy również na tzw. „noc turecką”, która polega na jedzeniu i piciu całą noc oraz na pokazach tańca brzucha i rozmaitych zabawach.

ALANYA – GASTRONOMIA I NOCLEGI

Miasto posiada wiele knajpek i restauracji, gdzie w większości serwowana jest kuchnia śródziemnomorska, aczkolwiek ostatnimi czasy pojawiło się wiele lokali oferujących i kuchnię np. włoską. Napotkamy wiele tureckich dań regionalnych, takich jak Baklawa, pyszne gęste lody zwane Dondurma, Etli ekmek („chleb z mięsem”) czy turecka zapiekanka zwana Güveç.

Nie będziemy mieli również problemów z noclegami, gdyż jak wspomniano wyżej, jest to miejscowość typowo turystyczna, na każdym kroku znajdziemy hotel (zwłaszcza na Plaży Kleopatry).

ALANYA – TRANSPORT

Do Turcji można dotrzeć na wiele sposobów – samolotem, autokarem, promem, pociągiem, samochodem. Po samej Turcji, w tym w mieście Alanya, przemieszczać się możemy pieszo, autostopem, autobusem, samochodem, taksówką czy dolmuszami (małe busy).

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.