Podkarpacie na wakacje: tu jest pięknie!

cze 14, 2013 przez

Podkarpacie - Beskid Niski

maciejlec (flickr)

Dla wielu Polaków wakacyjne cele ograniczają się do wybrzeża Morza Bałtyckiego albo Tatr i Sudetów. Jednak istnieją też inne regiony, które warto odwiedzić w czasie urlopu. Jednym z nich jest Podkarpacie. Nie brakuje tam przepięknych krajobrazów, zabytków wartych obejrzenia czy miejsc, w których można odciąć się od codzienności, zapewniając sobie stuprocentowy relaks w otoczeniu przyrody.

Większość z nas zna tylko te zabytki, o których najwięcej mówi się w mediach. Warto jednak poznać też te miejsca, które są nieco mniej popularne, lecz wyróżniają się wyjątkową wartością historyczną. Jest tak m.in. w przypadku obu Pomników Historii znajdujących się na ziemiach podkarpackich. Pierwszym z nich jest zespół zamkowy w Łańcucie, a drugim klasztor oo. Benedyktynów w Leżajsku.

Zespół zamkowy to dawna arystokratyczna rezydencja, w której do dziś można podziwiać nie tylko wspaniałą architekturę dawnych lat, ale również przepiękny park stworzony w stylu angielskim oraz unikatową kolekcję pojazdów konnych. Klasztor zachwyca natomiast swoim projektem, który stanowi wspaniałe połączenie stylu barokowego oraz renesansowego. Poza tym, w klasztorze warto wybrać się na koncert organowy grany na instrumencie o cudownym brzmieniu.

Poza Pomnikami Historiami, na Podkarpaciu znajdziemy także zabytki wpisane na Listę UNESCO. Zaliczają się do nich gotycki kościół w Haczowie oraz kościół pw. Wszystkich Świętych w Bliznem. Pierwszy z nich zasługuje na szczególna uwagę, ponieważ jest on nie tylko największym, ale również najstarszym kościołem wybudowanym z drewna, jaki znajduje się na terenie naszego kraju. Świątynia powstała w połowie XV w., a jej polichromia figuralna została wykonana w 1494 r.

Poza najbardziej docenianymi zabytkami, Podkarpacie ma do zaoferowania jeszcze wiele innych budowli, które warto zobaczyć. Są to m.in. zamek w Baranowie Sandomierskim, zamek w Krasiczynie czy ruiny zamku z Kormanicach. Zniszczonych zamczysk jest w tym regionie znacznie więcej. Zdecydowanie zasługują one na odrębną wycieczkę, która pozwoli poznać ich lokalizację oraz historię.

Jednak Podkarpacie to nie tylko zabytki, ale także malownicze krajobrazy i zachwycająca, często niezniszczona przez człowieka przyroda. Wystarczy wybrać się w Bieszczady, by podziwiać tamtejszą naturę, a przy okazji sprawdzić swoją kondycję w trakcie górskich wypraw. To świetny punkt wyjściowy dla każdego, kto chce zacząć dłuższą przygodę z górami oraz dla wszystkich tych, którzy po prostu kochają przebywanie w nieskażonym środowisku naturalnym.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.