Pomysłowe wycieczki na karnawał

lut 12, 2014 przez

karnawał

Domen Jakus, flickr

Karnawał trwa w najlepsze, więc warto wybrać się na wycieczkę, która pozwoli nam przyjemnie go spędzić, zanim dobiegnie końca. Propozycji na takie podróże jest wiele. Oczywiście, każdego roku najciekawszą opcją jest wyjazd do Rio de Janeiro na najsłynniejszy karnawał świata. Jako, że nie każdy może sobie pozwolić na taka wyprawę, to warto zastanowić się nad innymi możliwościami. Na przykład w Polsce ciekawym rozwiązaniem jest 42. Góralski Karnawał organizowany w Bukowinie Tatrzańskiej.

Choć wielu Polaków nie zdaje sobie z tego sprawy, to Bukowina Tatrzańska od 18 lat rzeczywiście jest członkiem Międzynarodowej Federacji Miast Karnawałowych, co stawia ją w szeregu obok słynnego, brazylijskiego Rio de Janeiro. Co prawda, forma zabaw organizowanych w Bukowinie jest nieco inna, lecz nie oznacza to wcale, że gorsza. Podczas karnawału w Bukowinie odbywa się konkurs grup kolędniczych, które pozwalają na zaprezentowanie nie tylko talentu uczestników, ale także obrzędów, gwar, muzyki czy strojów typowych dla konkretnych regionów naszego kraju.

Jednak najpopularniejszym karnawałem w Europie jest chyba ten wenecki, którego tradycje sięgają XI w. Jego złote lata przypadły na okres renesansu, kiedy to właśnie w Wenecji karnawał obchodzono najdłużej. Bale, zabawy, pokazy artystyczne – to nieodłączne elementy zabawy w tym pływającym mieście. Jednak najważniejszym symbolem weneckiego karnawału są maski, które noszą na twarzach jego uczestnicy. Przed wiekami był to sposób na zatarcie różnić między bogatymi a biednymi mieszkańcami. Pozwalało im to na wspaniałą, wspólną zabawę.

Niesamowite, kolorowe parady odbywają się w połowie lutego w mieście Rijeka w Chorwacji oraz we francuskiej Nicei. Przemarszom przebranych uczestników towarzyszą koncerty i występy różnych artystów. Świetna zabawa karnawałowa czeka nas także tuż za zachodnią granicą. W niemieckiej Kolonii istnieje zwyczaj zgodnie, z którym kobiety ucinają mężczyznom krawaty. Mają do tego prawo od początku roku do Wielkiego Postu. Najważniejszym wydarzeniem jest jednak wielka parada, podczas której rozrzucane są ogromne ilości słodyczy. Dobrze zabawimy się też w hiszpańskim Santa Cruz, które nazywane bywa europejskim Rio. Tamtejszy karnawał uznawany jest za największy na naszym kontynencie i pełen rozmaitych atrakcji. Do Wielkiego Postu odbywają się tu koncerty, pokazy artystyczne, parady i konkursy.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.