Brighton – „błękitnokrwiste” miasto

kw. 25, 2014 przez

Brighton

Beverley Goodwin, flickr

Brighton jest angielskim miastem położonym nad kanałem La Manche, w hrabstwie East Sussex. Ze względu na mnogość fabryk związanych z elektroniką jest bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym, a także ośrodkiem kulturalno-naukowym. To tutaj znajdziemy Univeristy of Sussex, będący w czołówce najlepszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii.

W 2005 roku Brighton otrzymało prawa miejskie nadane przez królowa Elżbietę II, zmieniając status miasta z „town” na „city”. Brighton pojawia się w „Domesday Book” (rodzaj katastru gruntowego sporządzonego na rozkaz Wilhelma Zdobywcy, ukończony w 1086) jako wieś rybacka o nazwie Bristelmestune.

Brighton - wschód słońca

James Butler, flickr

BRIGHTON – KIEDYŚ I DZIŚ

Miejscowość ta zaczęła rozwijać się w momencie przybycia do Brighton księcia Jerzego IV Hanowerskiego. Miasteczko tak go urzekło, że w 1815 roku polecił zbudować dla siebie pałac w samym sercu miasta, aby móc tu wracać i odpoczywać. Do dnia dzisiejszego Brighton ma tą magię w sobie i jest najchętniej odwiedzanym kurortem nadmorskim w całej Wielkiej Brytanii. Wielką zaletą jest niewielka odległość od Londynu, co jest powodem tego, że Brighton często jest nazywane „London by the Sea” lub letnią stolicą Anglii. Urokiem tego miasta z pewnością jest połączenie nowoczesnych budynków (restauracji, hoteli, czy sklepów) z zabytkową architekturą. Co oprócz tego sprawia, że czas spędzony w Brighton jest tak wyjątkowy i szczególny? Składa się na to na pewno ogólna atmosfera relaksu doprawiona morskim powietrzem oraz ilość atrakcji, które mogą zaspokoić podniebienia każdego odwiedzającego. Coś jeszcze? Spójrzmy na atrakcje tego miasta, jego zielone parki, galerie i muzea.

Brighton UK

Matt Batchelor, flickr

BRIGHTON – ATRAKCJE

Brighton to przede wszystkim miasto, które oddycha. Na północy miasta znajdziemy lasy i pola uprawne z South Downs, a na południe – morze. Wszystko to sprawia, że w Brighton brakuje miejskiego poczucia klaustrofobii, które dotyka tak wiele innych miast. Nawet w samym mieście jest wiele parków i ogrodów, w których przyjemnością jest przycupnąć i dosłownie upajać się cudownym zapachem róż.

Do parków i ogrodów zaliczymy Hove Lawns, kilometrowy pas zieleni leżący wzdłuż wybrzeża, gdzie ludzie zbierają się, aby urządzać pikniki, puszczać latawce, grać w piłkę nożną czy siatkówkę, lub po prostu cieszyć się morską bryzą i słońcem.

Zdecydowaną dumą tego miasta jest egzotyczna rezydencja Royal Pavilion. Budynek ten uważany jest za najbardziej ekstrawagancki zabytek Wysp Brytyjskich. Powstała po tym, jak książę Walii odkrył uroki kąpieli morskiej w Brighton, kupił dom w mieście, a następnie zatrudnił architekta Henry’ego Holland’a, aby odnowić budynek i przygotować go do zamieszkania. W tym samym czasie William Porden projektował nowe stajnie. Zainspirowany indyjskimi wnętrzami zaprojektował także ogromny budynek z kopułą w sali głównej, o średnicy 24m. Stajnie tak przyćmiły pałac, że w 1813 roku, na zlecenie księcia, architekt John Nash podjął się modernizacji pawilonu, tworząc fantastyczne struktury kopuł i minaretów, smoki na sufitach i żyrandole w kształcie drzew, które możemy oglądać do dziś. Cały projekt został ukończony w 1823 roku. Pałac odziedziczyła siostrzenica Jerzego IV – królowa Wiktoria. Nie mogąc pogodzić się z faktem, że w sąsiedztwie kręcą się pospolici turyści, Wiktoria sprzedała w 1850 roku Royal Pavilion miastu, zabierając ze sobą nie tylko wszystkie swoje meble, ale i tapety. Z czasem budynek popadł w ruinę. W 1982 roku rozpoczęto prace konserwatorskie, które trwały dziesięć lat. One to sprawiły, że budynek odzyskał swoją utraconą świetność.

Anglia, Brighton

Berit Watkin, flickr

W 1899 roku na terenie rezydencji dodano molo zwane Palace Pier, o łącznej długości 524 m. Niedaleko molo znajdziemy najstarsze na świecie akwarium pochodzące z 1872 roku. Następną atrakcją jest najdłuższy w Anglii podwodny tunel obserwacyjny, w którym możemy wybrać się na spacer podglądając z bliska życie płaszczki, rekiny oraz inne zwierzęta morskie. Kolejną atrakcją jest tzw. Dome – gmach znajdujący się w pobliżu Pawilonu Królewskiego, który onegdaj pełnił rolę stajni. Aktualnie znajduje się tam Muzeum i Galeria Sztuki. Wśród eksponatów tego muzeum wymienić należy słynną sofę Salvadora Dali w kształcie warg aktorki Mae West, wielki zbiór wyrobów garncarskich, bogate zbiory secesji i art deco, meble, szkło oraz szereg okazów sztuki z Afryki, Azji i obu Ameryk. Innym dziedzictwem historii błękitnokrwistego miasta jest zbudowany w 1807 roku Teatr Królewski. W 1866 roku Henry Nye Chart, jeden z menadżerów ówczesnego premiera, kupił trzy piętrowy teatr, który dzięki niemu został powiększony oraz przebudowany. Teatr rozkwitł przyciągając najlepszych wykonawców tego kraju. Teatr Królewski jest obecnie w dalszym ciągu popularnym miejscem dla występów, począwszy od Broadwayu, operę, symfonie czy nowoczesny jazz.

Kolejnym punktem wycieczki będzie „Booth Museum of Natural History”, które zostało założone w 1874 roku przez przyrodnika i kolekcjonera Edwarda Thomasa Bootha. Booth był pasjonatem historii naturalnej, a w jego szczególnym zainteresowaniu znajdowała się ornitologia – badania ptaków. W ciągu swojego życia zebrał ogromną kolekcję różnorodnych wypchanych ptaków spotykanych w Wielkiej Brytanii. Był pionierem rodzaju środowiska zwanego ” diorama”, czyli pokazywania ptaków w ich naturalnym środowisku. To właśnie ta kolekcja ponad 300 przypadków rozpoczęła otwarcie muzeum w 1891 roku. Kolekcja „Booth Museum of Natural History” rozrastała się od 1971 roku. Teraz jest domem dla olbrzymiej kolekcji 525000 owadów, 50000 minerałów i skał, 30000 roślin i 5000 szkiełek mikroskopowych. Znajdziemy tam kilka spektakularnie starych okazów, muszle liczące sobie 55000000 lat pochodzące z dna śródziemnomorskiej laguny oraz kości dinozaurów.

Brighton nocą

David Phillips, flickr

Jeśli ktoś woli bardziej aktywny wypoczynek w Brighton, może go zainteresować największy w Wielkiej Brytanii port jachtowy. Obejmuje on 126 hektarów i oferuje cumowania dla 1300 łodzi. W porcie doświadczymy także wielu atrakcji, w tym lekcji żeglarstwa, wynajmiemy jacht czarterowy, doświadczymy rybołówstwa morskiego i czy nauczymy się nurkowania. Szczury lądowe mogą preferować Village Marina, kino z ośmioma salami, 26 torową kręgielnię, klub fitness, sklepy, restauracje, kawiarnie i bary.

Kolejną atrakcją dla aktywnie spędzających czas są wyścigi konne odbywające się na torze wyścigowym Brighton, leżącym na wzgórzu z przepięknym widokiem na miasto i morze. Wyścigi w Brighton zostały rozsławione (niekoniecznie pozytywnie) w powieści Grahame Greene’a „Brighton Rock”. Na szczęście niektóre rzeczy się zmieniają i dziś wyścigi konne mają miejsce od kwietnia do października i są cudowną całodniową rozrywką dla całej rodziny. Jeśli chociaż odrobinę wciągną nas wyścigi, dlaczego nie spróbować również nocnych atrakcji w Greyhound Stadium, gdzie można dopingować psy, delektując się posiłkiem w restauracji lub chłonąć atmosferę wraz z graczami na poboczu toru.

panorama Brighton

What’s the rush, flickr

Również amatorzy kolei znajdą w Brighton coś dla siebie. Volks’s Electric Railway, kolejka wybudowana w 1883 roku, oferuje spokojny przejazd wzdłuż wybrzeża, od Aquarium w Brighton do stacji Marina.

Podsumowując, Brighton to miasto dla każdego. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Nie ważne, czy uwielbiasz zabytkowe budowle z historią, czy też lubisz aktywnie spędzać wakacje. Jest to idealne miejsce na urlop. Ze względu na bliską odległość od Londynu, Brighton może być wykorzystane jako „baza” wypadowa, w celu zwiedzenia innych miast położonych w hrabstwie Sussex.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.