Oslo – stolica Norwegii

Lut 20, 2017 przez

Oslo

vladacanon/bigstockphoto.com

Oslo należy do najszybciej rozwijających się miast w Europie. Zamieszkuje je około 700.000 osób. Miasto usytuowane jest pomiędzy zatoką Oslofjord, a wzgórzami, które pokrywają gęste lasy. Od 1814 roku Oslo jest stolicą Norwegii, a także siedzibą Norweskiego rządu i Rodziny Królewskiej. Oslo należy do zielonych miast Europy, gdzie w samym centrum miasta można spokojnie przemieszczać się na rowerze. Ponadto sprawny system komunikacji miejskiej umożliwia poruszanie się po całym mieście bez samochodu. Wśród największych instytucji kulturalnych Oslo znajdują się: Norweski Narodowy Teatr Opery i Baletu, Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektu, a także Teatr Narodowy, które oferują przedstawienia operowe, teatralne oraz liczne wystawy, jak również najwyższy poziom baletu (www.visitnorway.pl).

Ze względu na wielość atrakcji, które Oslo ma do zaoferowania: liczne muzea, sklepy, restauracje i nocne lokale, jak również wspaniała przyroda w postaci lasów, szlaków narciarskich, zachwycających fiordów – stanowi ono miejsce, które sprosta oczekiwaniom najbardziej wybrednych turystów. Do najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić będąc w stolicy Norwegii należy Muzeum Muncha (Munch-museet), które w całości poświęcone jest wybitnemu malarzowi i grafikowi. (Jego najsłynniejszy obraz „Krzyk” znajduje się jednak w norweskiej Galerii Narodowej). Miejscem wartym zobaczenia jest również Muzeum Ibsena, które mieści się w mieszkaniu niegdyś zajmowanym przez samego Henryka Ibsena – dramaturga norweskiego i jednocześnie pioniera dramatu społecznego. Pomnik H. Ibsena znajduje się naprzeciwko gmachu Teatru Narodowego z roku 1899, w których co roku w sierpniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Ibsenowski. Wybierając się do Norwegii z dziećmi warto odwiedzić także Norsk Folkemuseum będące historyczną wioską, gdzie zgromadzono i udostępniono ok. 150 drewnianych domów, a także drewniany kościół słupowy. Mieści się tam również zabytkowy sklep ze słodyczami. Ponadto podczas pobytu w Norwegii z dziećmi z pewnością nie powinno zabraknąć wizyty w Muzeum Sztuki Dziecięcej (Barnekunstmuseet). Jest to niezwykłe miejsce, które dokumentuje dziecięce spojrzenie na sztukę. Można w nim podziwiać obrazy, kolarze, rzeźby oraz ceramikę, które zostały wykonane przez dzieci z ponad 150 krajów świata. Ważną informacją jest, że będąc na miejscu oprócz zwiedzania ekspozycji muzealnej, można również wziąć udział w prowadzonych tam warsztatach i rozmaitych zdarzeniach artystycznych m.in. gra na afrykańskich bębnach (podroze.gazeta.pl).

Oslo jest miejscem, które oferuje swoim „gościom” wiele darmowych atrakcji. Należą do nich m.in. Vigeland Sculpture Park, The Norwegian National Opera & Ballet, Oslo City Hall. Czwartek jest dniem, w którym można bezpłatnie odwiedzać muzea np. National Gallery, National Museum Architecture, Musem of Contemporary Art (www.visitnorway.pl).

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *