Sri Lanka, czyli Łza Indii

mar 28, 2014 przez

Sri Lanka

„Sri Lanka Fishing” by Dax Ward, flickr

Mało kto słyszał określenie „Łza Indii”, które odnosi się do jednej z najpiękniejszych wysp Azji Południowej. Mowa tu o Sri Lance, państwie położonym na wyspie Cejlon, o powierzchni 65,6 tysięcy km2. Wyspę tą otaczają wody Zatoki Bengalskiej i Oceanu Indyjskiego.

Stolica kraju ulokowana jest od 29 kwietnia 1982 roku w Sri Dźajawardanapura Kotte, gdzie znajduje się również rząd i parlament. Sri Lanka ma do zaoferowania zarówno piękne plaże, jak i ruiny kultury sprzed dwóch tysięcy lat, pałace i świątynie oraz posąg Buddy – Gal Viharaya.

SRI LANKA – HISTORIA

Historia Sri Lanki rozpoczyna się już w VI wieku p.n.e., kiedy to wyspa Cejlon została zdobyta przez Indusów. Założyli oni państwo, a jego nazwa pochodziła od imienia wodza, który podbił wyspę – Sinhali. Państwo rozwijało się przez ponad tysiąc lat, po których ludność syngaleska została odepchnięta na południe wyspy w wyniku najazdów Tamilów. Kolejnym najeźdźcą była Portugalia, której wojska zaczęły zdobywać wybrzeże wyspy już w 1505 roku. Można by rzec, że najazdy skończyły się, jednak ponad sto lat później wyspę zaczęła podbijać Holandia, a w 1796 roku – Wielka Brytania, która utworzyła Cejlon Brytyjski. To właśnie dzięki Brytyjczykom na wyspie założono plantacje znanej dziś na całym świecie herbaty, kauczuku czy palmy kokosowej.

W roku 1931 Cejlon otrzymał ograniczoną autonomię, a w 1948 roku – niepodległość.

Cejlon rządzony był zarówno przez prawicową Zjednoczoną Partię Narodową, jak i przez Wolność Sri Lanki, której lider, Solomon Bandaranaike, został premierem, wprowadzając socjalizm. Jego rządy nie trwały jednak długo, gdyż wkrótce został zamordowany.

zwiedzanie Sri Lanki

„Sri Lanka” by YoTuT, flickr

Jego następczynią została jego żona, Sirimavo Bandaranaike, która zajęła się, podobnie zresztą do męża, nacjonalizacją gospodarki. W kraju doszło do zamachu stanu przeprowadzonego przez wojskowych, jednak był to zamach nieudany. W roku 1964 podpisano umowę pomiędzy rządem Indii i Cejlonu, na mocy której możliwa była wymiana ludności. I tak 375 tysięcy Tamilów zostało obywatelami Sri Lanki, a 600 tysięcy – Indii.

Po krótkiej przerwie w dzierżeniu władzy premier Bandaranaike musiała stawić czoła powstaniu zapoczątkowanym przez syngaleskich leninistów chcących obalić rząd. Powstanie nie powiodło się, rządu nie obalono.

W 1972 roku Cejlon stał się Sri Lanką, a na ustrój wybrano republikę. Rok później na świecie miał miejsce kryzys naftowy, po którym kraj włączył się do Ruchu Państw Niezaangażowanych, skupiającym obecnie ponad 100 państw, a powstałym na bazie koncepcji Mahatmy Gandhiego. Sirimavo Bandaranaike została sekretarzem RPN. Dzięki dobrym układom z Indiami Sri Lanka otrzymała wyspę Kachchatheevu. Premier Bandaranaike rządziła do końca lat 70.

Sri Lanka - atrakcje

„Sri Lanka – Colombo” by IRIS Liu, flickr

Rok 1983 to wojna domowa, w której Tamilowie walczyli o własne państwo – Ilam. Przez około 17 lat północno-wschodnia cześć Sri Lanki należała do nich, jednakże w 2009 roku wojsko Tamilskie, zwane Tamilskimi Tygrysami, musiało ulec przeważającej sile wojsk rządowych.

W 2004 roku Sri Lankę nawiedził kataklizm. Olbrzymie tsunami przyniosło śmierć ponad 300 tysięcy ludziom, w tym na Sri Lance, Malediwach, Indonezji i Tajlandii.

SRI LANKA – OBECNIE

Sri Lanka leży w dwóch strefach klimatycznych – strefie równikowej wilgotnej na południu wyspy i strefie zwrotnikowej monsunowej. Przeciętna roczna temperatura to 27 stopni C.

Spotkać tu możemy wiele zwierząt, w tym słonie indyjskiej osiągające wagę do 5 ton i wysokość do 3 metrów, jadowite kobry indyjskie posiadające symbol okularów na kapturze, krokodyle czy piękne, acz drapieżne lamparty.

Wyspa podzielona jest na 9 prowincji, każda posiadająca stolicę. Największym miastem jest Kolombo, leżące w prowincji Zachodniej.

Sri Lanca

„Sri Lanka – Galle” by IRIS Liu, flickr

SRI LANKA – ATRAKCJE

Główną zaletą Sri Lanki są liczne plaże, gdzie można odpocząć i poopalać się. Ale wyspa posiada również bogatą historię w postaci ruin i zabytków, które z pewnością zadowolą miłośników architektury i historii.

Zwiedzanie można rozpocząć od ruin buddyjskiego miasta Anuradhapura, a miasto to najlepiej zwiedzać rowerami, gdyż jest dość rozległe. Warto także zaopatrzyć się w wodę, ponieważ temperatury sięgają trzydziestu stopni. Anuradhapura posiada własną legendę, która głosi, że miasto miało zostać założone przez mniszkę buddyjską Sanghamittę. Ponadto to tutaj kiedyś mieściła się stolica państwa. Znajdziemy tutaj także szczep drzewa Bodhi (figowiec pagodowy), pod którym, wg wierzeń, Budda osiągnął oświecenie. Sam wstęp do miasta jest płatny, spotkać można strażników, którzy pobierają opłatę przy kasach, jednakże z uwagi, że miasto jest tak rozciągnięte, da radę wejść do miasta nie uiszczając dość wysokiej opłaty.

Będąc w Anuradhapura obejrzymy także tzw. „Moonstone”, czyli Sandakada pahana, półkole ze żłobieniami, gdzie poszczególne półkola obrazują etapy przechodzenia do stanu nirwany.

Pozostałość po Buddzie znajdziemy i w Świątyni Świętego Zęba w Kandy, gdzie przechowywany jest sam ząb Buddy. Jest to miejsce pielgrzymki ludzi z całego świata.

Dalej zawitamy w Haputale, małej miejscowości, gdzie zwiedzimy monasterium pochodzące z początków XX wieku, kamienie leżące na jego terenie posiadające ciekawe hasła oraz plantacje herbaty.

Kolejna miejscowość – Ella, jest miejscowością typowo turystyczną, co widać nie tylko po liczbie zwiedzających, ale i po cenach. Tam warto zobaczyć Ella Gap, czyli prześwit znajdujący się pomiędzy dwoma szczytami, a widoczny podczas jazdy krętą drogą. Ciekawostką jest osoba, która siedzi przy zakręcie i za opłatą można sobie pokropić szybę auta czy autokaru.

Około 6 km od Ella Gap znajdziemy wodospad Rawana, gdzie zobaczymy ludność lokalną dokarmiającą okoliczne małpy kukurydzą.

Kolejnym wodospadem jest Diyaluma Falls, czyli najwyższy wodospad na wyspie. Tam, w jego najwyższym punkcie, jest pomost, na szczycie którego możemy pooglądać krajobraz, a także budki z owocami.

Mirissa, leżąca około 4 km od miejscowości Weligama, posiada piękną plażę z krystalicznie czystą wodą, falami na których można surfować oraz mały port rybacki. Miejsce te przeznaczone jest dla tych, którzy szukają spokoju i odpoczynku po zgiełku Unawatuna i Hikkaduwa. Na plaży znajdziemy miejsca ochrony żółwi – specjalnie wyznaczone i ochraniane miejsca, gdzie w piasku zakopane są jaja tych zwierząt wraz z opisem.

Wspomniana wyżej miejscowość Unawatuna jest jedną z najbardziej popularnych plażowych miejscowości na wyspie. I pomimo że nie znajdziemy tam fal odpowiednich dla miłośników surfingu, z pewnością zadowoli nas widok czystych plaż i wody. W 2004 roku tsunami praktycznie zmiotło Unawatune powodując olbrzymie straty, jednak dzięki datkom turystów, którzy wielokrotnie tutaj wypoczywali, udało się odbudować piękno tej miejscowości.

Większość turystów rozpoczyna jednak podróż od miejscowości Hikkaduwa, która leży w niedalekiej odległości od stolicy wyspy, i również jest jedną z najpopularniejszych miejscowości plażowych. Znajdziemy tam mnóstwo knajpek, rozmaite plaże, koralowce i idealne warunki do snorkelingu.

Oczywiście oprócz pięknych plażowych miejscowości nie można zapomnieć o wzgórzach pokrytych plantacjami cejlońskiej herbaty. Niegdyś wzgórza te porośnięte były dżunglą, jednak po przejęciu wyspy przez Brytyjczyków wykarczowaną ją i utworzono plantacje herbaty. Wielbiciele tego napoju bogów muszą odwiedzić Muzeum Herbaty, leżące na terenie Fabryki Herbaty Hanthana powstałej w 1925 roku.

SRI LANKA – GASTRONOMIA I NOCLEGI

Będąc na wyspie nie sposób nie trafić na jakąś knajpkę oferującą napoje czy lokalną żywość, a także owoce. Całość można zakupić w przystępnych cenach, jednak niekiedy warto poszukać i porozglądać się, a można znaleźć niższe ceny. Tak samo jest z noclegami. Znajdziemy tutaj zarówno hotele i hostele, jak i noclegi oferowane przez miejscową ludność. Hotele zwykle znajdują się przy plaży, także z pewnością będziemy mieli ciekawy widok za oknem.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.