Stonehenge – historia, lokalizacja, informacje

mar 13, 2012 przez

Stonehenge zdjęcie

Istnieje kilka miejsc na naszej planecie, które niemal każdy rozpozna bez najmniejszego problemu. Mimo iż nigdy w nich nie byliśmy, nie widzieliśmy ich na własne oczy to są tak znane i związane z naszą kulturą, że nie sposób je pomylić z jakimś innym miejscem. Tak jest z paryską wieżą Eiffel, tak jest z piramidami w Gizie, tak jest też ze Stonehenge. Ta budowla (bo tak określa się ten obiekt) pochodzi z epok neolitu oraz brązu. Nieopodal miasta Salisbury, w angielskim hrabstwie Wiltshire, na południu kraju.

Historia Stonehenge

Stonehenge jest kompleksem ogromnych bloków kamiennych ustawianych stopniowo od 2900 aż do 1600 roku przed naszą erą (co daje ponad tysiącletni czas budowy). Jego nazwa pochodzi od staroangielskich słów oznaczających „kamień” oraz „otaczanie”. Jednak Stonehenge to nie tylko stojące, majestatyczne głazy, ale cały kompleks włącznie z wałami ziemnymi, aleją oraz kamiennymi pierścieniami.

Stonehenge zdjęcia

Milan G (flickr)

Jak powstało Stonehenge

Chociaż teorii wyjaśniających przyczynę powstania tego monumentu jest wiele większość badaczy zgadza się, że miał on związek z kultem słońca i księżyca. Księżyc był reprezentantem kobiety (comiesięczny cykl zmian), słońce zaś mężczyzny. Kompleks jest w kształcie podkowy, której oś wyznacza kierunek, z którego wschodzi słońce podczas letniego przesilenia – najdłuższego dnia roku.

Ogromne, granitowe bloki, które posłużyły za budulec pochodzą z oddalonego o trzydzieści kilometrów Marlborough Downs. Jednak dużo ciekawsze jest miejsce pochodzenia mniejszych, błękitnych skał. Zostały one przeniesione aż z terenów dzisiejszej Walii (dokładnie Pombrokeshire), które oddalone są od miejsca budowli aż o dwieście pięćdziesiąt kilometrów.

Stonehenge

Darkest Before Dawn (flickr)

Zdjęcie Stonehenge

Darkest Before Dawn (flickr)

zdjęcia Stonehenge

mnemophobe (flickr)

Zwiedzanie Stonehenge

Jako niezwykłe osiągnięcie ludzkiej kultury cały kompleks Stonehenge zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1986 roku. Jeżeli chcielibyśmy udać się, by samemu zobaczyć to niezwykłe miejsce nie powinno nastręczać to większych trudności. Salisbury (które samo także ma czym się pochwalić, znajduje się tu piękna katedra, w której przechowywana jest oryginał Wielkiej Karty Swobód) ma świetne połączenia komunikacji publicznej z większością większych miast w Anglii. Zaś z samego miasta w sezonie (od maja do września) co pół godziny odjeżdżają turystyczne busy właśnie w kierunku Stonehenge.

Samo zwiedzanie nie powinno nam zająć więcej niż godzinę, a i to przy założeniu, że bardzo dokładnie chcemy zwiedzić obiekt. Dostępne są nagrania z wypowiedziami przewodnika, który w przystępny sposób przybliży nam wszystkie fakty i ciekawostki związane z tym miejscem. Mimo kilku języków do wyboru nie uświadczymy polskiego, więc znajomość angielskiego czy niemieckiego będzie wymagana. Ponad to znajdziemy tam też wystawę (zmienianą co jakiś czas) oraz sklepik z pamiątkami. Nie ma limitu na robienie zdjęć.

Repliki Stonehenge

Jeżeli jednak nie wybieramy się do Wielkiej Brytanii, a chcielibyśmy poczuć chociaż namiastkę magii Stonehenge to możemy odwiedzić jedną z… replik tego monumentu. Pełnych rozmiarów kopia znajduje się w Maryhill w Waszyngtonie. Nieco nowocześniejsza, wykonana z drewna i malowanego betonu, mająca oddawać powiązanie z Antypodami znajduje się w regionie Wairarapa w Nowej Zelandii. Uniwersytet Missouri w Rolla zbudował kopię o połowę mniejszą od oryginału. Bardziej nietypowe podejście zaproponował artysta Jim Reynolds z Nebraski, który wykonał swoją replikę przy pomocy… samochodów. Carhenge, bo taką nazwę nosi jego dzieło powstało w 1987 roku i stoi do dziś.

Jednak żadna kopia nie zastąpi oryginału. Jego tajemnicza atmosfera przynosząca na myśl rytuały druidów, a z drugiej strony majestatyczność samych bloków dają niezwykłe połączenie. Odwiedzenie tego miejsca, to niezapomniane przeżycie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.