105 mln. miejsc pracy w turystyce i 2,4 biliona wpływów do światowego PKB!

kw. 28, 2015 przez

turystyka

Turystyka rośnie szybciej niż gospodarka. Tak przedstawiany jest bilans branży turystycznej według World Travel&Tourism Council. 105 milionów miejsc pracy i 2,4 biliona dolarów wpływów do światowego PKB.

W 2014 roku w sektorze turystycznym powstało blisko 2,1 miliona miejsc pracy. Jeśli dodamy do tego wyniku branże pośrednio zależne od turystyki, to liczba ta wzrasta do 6,1 miliona. Sumując, w ubiegłym roku turystyka zapewniła 277 milionów miejsc pracy, a zatrudnienie wzrosło o 2,3 procent.

Takie rosnące wskaźniki notuje się już piąty rok z rzędu. Pokazują one, że turystyka jako jedna z gałęzi gospodarki rośnie szybciej niż pozostałe działy globalnej ekonomii, dając pozytywne rezultaty.

World Travel&Tourism Council przewiduje, że w 2015 roku wzrost liczby turystów odwiedzających zmniejszy się z 4,1 procent do 2,8 procent, ponieważ ten rok określany jest z powodu wielu czynników jako trudny. Jednak już w roku 2016 może nastąpić 4-procentowy wzrost, a być może nawet wyższy.

Wśród krajów, w których turystyka rozwijała się szybciej niż krajowa gospodarka wymieniane są Grecja i Sri Lanka. Od 2007 roku podobny wzrost turystyki notują Singapur, Korea Południowa, Tajlandia, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Liderem rozwoju jest Azja. Dobre wyniki w 2014 roku branża zawdzięcza rozwojowi poszczególnych sektorów: hotelarstwo z wyższym wskaźnikiem obłożenia miejsc i wyższą średnią ceną za noc. Przeloty międzynarodowe – o 6 procent zwiększył się popyt. Udostępniono też większą liczbę miejsc w samolotach. Zostało uruchomionych wiele nowych tras.

Wzrosły inwestycje w sektorze turystycznym o 3, 9 procent podczas gdy wydatki na wyjazdy służbowe i prywatne były wyższe o 3,4 procent. Patrząc na położenie geograficzne najszybciej rozwijały się Azja Południowa, gdzie na prowadzenie wysunęły się Indie oraz Bliski Wschód.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.