Cudawianki – jeśli witać lato, to tylko w Gdyni

lis 15, 2013 przez

Cudawianki, Gdynia

alex-pl, flickr

Jak witać lato, to tylko i wyłącznie w Gdyni! Cudawianki, czyli jedna z największych imprez związanych z obchodami nocy Świętojańskiej zaprasza od 2009 roku na malowniczą plażę w śródmieściu portowego miasta. To plenerowe wydarzenie muzyczno-kulturalne, corocznie przyciąga coraz większe rzesze zarówno miejscowych jak i turystów z całego kraju.

Sławy i świetności imprezie nadają koncerty artystów, których twórczość ma zasięg międzynarodowy. Wśród największych gwiazd dotychczasowych edycji mieliśmy okazję posłuchać między innymi Morcheeba, Tricky, Ebony Bones!, Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra. Nie zabrakło także rodzimych talentów jak Kayah, Novika, Fisz Emade, Sofa czy Mariia Peszek. Dominującymi brzmieniami Cudawianków są dźwięki world music, w tym trip-hop, rock, r&b, hip-hop, czy zdobywające coraz większą popularność etno, a wszystko to okraszone sporą domieszką muzyki elektronicznej. Widowiskowa jest jednak już sama scena, wokół której na licznych ekranach wyświetlają się fantazyjne animacje i grafiki.

Atrakcyjności całemu przedsięwzięciu dodaje fakt, iż zlokalizowana jest ono bezpośrednio na plaży, w sąsiedztwie przystani, co stanowi idealną scenerię do witania lata. Jednym z celów imprezy jest między innymi popularne w ostatnich latach w Gdyni promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu, toteż koncerty są jedynie zwieńczeniem obfitego w atrakcje dnia. Wśród nich wymienić należy tytułowe wianki, które można zapleść samodzielnie podczas warsztatów, coś dla moli książkowych, czyli piknik literacki, zwiedzanie miasta, ponadto widowiska taneczne street dance czy zabawy muzyczne dla najmłodszych.

Wśród poprzednich odsłon imprezy spróbować można było także zdobienia techniką decoupage czy wypuszczania latawców. Zwiedzanie miasta natomiast odbywa się w ramach cyklu Cuda Tour. Specjalnie na tą okazję przygotowanymi i oznakowanymi autobusami odbywają się przejażdżki po mieście, a zwiedzającym towarzyszą przewodnicy, którzy z pasją opowiadają o najciekawszych punktach na planie tego jednego z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Dodatkowo w mieście powstaje strefa relaksu, w której można zregenerować siły i odprężyć umysł, przed wieczornym szaleństwem w rytm muzyki. W międzyczasie możemy dowiedzieć się nieco o kojącym działaniu muzyki i związaną z tym muzykoterapią, a także wziąć udział w zajęciach jogi podzielonych na różne grupy wiekowe.

Cudawianki wspierają i promują wszelkie działania związane z nurtem slow life, czyli sztuką wolnego życia. Ideą tego zjawiska jest zwolnienie tempa, znalezienie czasu na relaks, czego końcowym efektem ma być redukcja stresu. Imprezie towarzyszy także powstanie na Bulwarze Nadmorskim instalacji, w ramach projektu Gdynia Playground. Instalacje poza ciekawym, dizajnerskim wyglądem, mają także funkcje praktyczne, i przybierają formę długiego stołu połączonego z miejscami do odpoczynku w pozycji leżącej, sztywnych, naziemnych hamaków w postaci wielkiej płozy, czy ogromnych krzeseł. Pozostają one w tym miejscu przez dłuższy czas, i stanowią same w sobie mocno obleganą atrakcję turystyczną.

Ze względu na dużą różnorodność impreza przyciąga osoby w każdym wieku, rodziny z dziećmi, czy żadną zabawy młodzież. Mimo, iż tego dnia w okolicach bulwaru nadmorskiego spodziewać się można ponadprzeciętnych tłumów, sięgających 40 tysięcy osób, to popularność imprezy nie słabnie. Zapewne wpływ na to ma fakt, iż wszystkie atrakcje, w tym koncerty, dostępne są bezpłatnie. Niemniej efektowane jest zakończenie imprezy. Po ostatnim koncercie w niebo wypuszczane są płonące lampiony, które przez cały wieczór można odbierać u organizatorów. Biorąc pod uwagę ilość osób, biorących udział w imprezie, widok jest spektakularny. Aby właściwie pożegnać odchodząca wiosnę, nastroić się psychicznie na nadchodzące lato, zrelaksować, zmotywować i pobawić, nie ma co szukać więcej, ponieważ wszystko to dostępne jest w jednym miejscu, podobno najbardziej słonecznym mieście w Polsce na Cudawiankach.


Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.