Czy turystyka nie jest ekologiczna?

sie 23, 2021 przez

prom oceaniczny stojący w porcie, na tle wieżowców

Duży ruch turystyczny bardzo mocno wpływa na środowisko. Wzmożone podróżowanie oznacza zwiększoną emisję dwutlenku węgla oraz poważne zmiany w naturalnym krajobrazie popularnych miejsc. Ponadto branża turystyczna generuje ogromne ilości odpadów, dlatego promowanie zrównoważonej turystyki staje się niezwykle ważnym aspektem ekologicznym. Niezbędne jest budowanie świadomości wśród samych turystów, których zachowanie ma bezpośredni wpływ na kondycję środowiska naturalnego.

Działalność człowieka stanowi główne źródło emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Transport turystyczny już w 2016 roku generował 5 proc. całkowitej emisji, a zgodnie z szacunkami w 2030 roku odsetek ten będzie większy o 25 proc. Transport turystyczny to autokary, samoloty oraz wielkie statki wycieczkowe. Te ostatnie niczym pływające miasta w krótki czasie wykorzystują różne zasoby naturalne, szczególnie wodę oraz produkują szereg najróżniejszych odpadów. Właśnie z tego powodu większość promów posiada już własne oczyszczalnie ścieków, aby zminimalizować szkodliwość swojej działalność. Niegdyś wycieczkowce brudną wodę utylizowały w morzach i oceanach, silnie zatruwając przy tym środowisko.

Eksperci podkreślają również, że wycieczkowce są odpowiedzialne za wysoką emisję dwutlenku węgla oraz tlenku azotu i siarki. Te szkodliwe związki wytwarzane są przez tysiące kilometrów podróży promem. Warto też zwrócić uwagę na szkodliwość farb, jakimi pokrywane są kadłuby statków. Metale ciężkie przez to dostają się do wód. Dużym obciążeniem dla środowiska naturalnego są hotele, które w sezonie wakacyjnym odwiedzane są przez tysiące osób. Większość tego typu obiektów znajduje się w atrakcyjnych punktach. Pokoje z widokiem są zdecydowanie droższe, dlatego najpopularniejsze hotele znajdują się w najpiękniejszych miejscach. Jednocześnie takie obiekty dodatkowo eksploatują naturalne środowisko, powodując w nim nieodwracalne zmiany.

Turyści zaśmiecają lasy, plaże i górskie szlaki. Hałas, jaki wywołują płoszy zwierzynę, która mieszka na danym terenie. Zagrożeniem jest też nadmierne wykorzystywanie energii i wody w regionach gorących i suchych, gdzie te zasoby są mocno ograniczone. Z czasem może tego zabraknąć dla samych mieszkańców. Szacuje się, że hotelowi turyści dziennie zużywają o ponad 30 procent wody więcej niż lokalni mieszkańcy. A im wyższy standard hotelu tym większe zużycie wody i energii eklektycznej. Dla przykładu – hotel jednogwiazdkowy potrzebuje 157 kilowatogodzin energii na jeden metr kwadratowy, natomiast czterogwiazdkowy obiekt już 380 kilowatogodzin na metr.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.