Katowice – industrialne serce Górnego Śląska

cze 25, 2014 przez

Katowice

bobbybradley, flickr

Katowice są największym miastem na Górnym Śląsku, zamieszkanym przez ludność liczącą około 320 tys. osób w samym tylko mieście, a ponad 2,1 miliona, jeśli zliczyć okoliczne miasta zaliczające się do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, czyli Bytom, Chorzów, Gliwice, Mysłowice, Tychy, Zabrze, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza i Jaworzno. Miasto położone w środku województwa Śląskiego, nad brzegiem rzeki Rawy.

Odwiedzający powinni uznać to miasto za co najmniej ciekawe, posiadające urokliwą architekturę secesyjną z początku XX wieku, wiele zabytków historycznych, idących w parze z piękną, nowoczesną architekturą oraz gościnnymi i dumnymi mieszkańcami.

Wizyta w Katowicach jest obowiązkowa dla osób zainteresowanych środowiskiem przemysłowym, ponieważ właśnie to miasto jest kolebką polskiego przemysłu, czego dowody możemy zobaczyć spacerując katowickimi ulicami, np. ujrzymy mnóstwo budynków przemysłowych z XIX wieku, które zostały połączone z dzisiejszymi, nowocześniejszymi strukturami.

Katowice są położone jedyne 300 km od Stolicy, i tylko 160 km od Zakopanego. Nie wspominając już o bliskiej odległości do licznych, pięknych miast, jakie ma do zaoferowania Górny Śląsk.

zwiedzanie Katowic

sludgegulper, flickr

Centrum Katowic jest bogate w zabytki, muzea, kościoły oraz wiele historycznych budynków, które zostały sklasyfikowane jako zabytki, zbudowane w różnych stylach architektonicznych.

Centralne położenie i wydajna infrastruktura spowodowało, iż Katowice są popularnym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej. Właśnie dlatego Centrum Targowe FairExpo organizuje targi i wystawy przez cały rok. Dla turystów jest mnóstwo ciekawych miejsc wartych odwiedzenia, a oferta gastronomiczna jest bogata w wiele restauracji, które oferują wyśmienite dania tradycyjnej śląskiej kuchni.

Wybierając się do Katowic warto zwrócić uwagę na wiele wydarzeń kulturalnych, koncerty w Spodku – najbardziej charakterystycznej sali widowiskowej w Polsce (np. technoparty – Mayday i inne), festiwale („Metalmania” ,”Rawa Blues”), niezliczone wystawy, spektakle i mnóstwo innych atrakcji kulturalnych w klubach, galeriach i teatrach.

atrakcje Katowic

marcinlachowicz.com, flickr

Największy rozwój kulturalny Katowic przypadł po 1922 roku, kiedy miasto zostało ustanowione stolicą województwa śląskiego. Powstało wtedy mnóstwo obiektów oświatowych i kulturalnych, między innymi Muzeum Śląskie (można zapoznać się ze sztuką malarstwa polskiego z przed i po 1945 roku, zobaczyć pracę takich malarzy jak Chełmoński, Grottger , Matejko, Makowski Wyspiański i wielu innych), które poza malarstwem posiada w swoich zbiorach również fotografie artystyczne oraz dokumentalne czy plakaty.

Piękna architektura miasta to jednak nie wszystko. Warto przyjrzeć się ulicom takim jak np. ul. Mariacka, która jest bardzo ważną, historyczna ulicą w tym mieście. Jako ciekawostkę warto dodać, że jest to jedyna ulica, na której nie obowiązuje „cisza nocna”, a wszystkie kluby, puby i inne lokale rozrywkowe potrafią zapewnić dużą rozrywkę aż do późnej nocy czy rana, bez zbędnego stresu otrzymania mandatu za zakłócanie spoczynku nocnego. Ulica ta żyje całą dobę, a poustawiane latem ogródki piwne tętnią życiem oraz lanym złocistym trunkiem.

Mimo przepięknej architektury, ślicznych uliczek i deptaków, Katowice mają do zaoferowania także ogrom zieleni, między innymi w Katowickim Parku Leśnym. Jest to naprawdę spory park, który rozciąga się od centrum Katowic, aż po południowe części miasta. W jego obręb wchodzi również Dolina Trzech Stawów, czyli kolejny park o powierzchni 86 ha, z czego 9 ha to powierzchnia wodna. Innymi słowy, jest to idealne miejsce na aktywny odpoczynek. Sąsiadem Doliny jest lotnisko Katowice-Muchowiec, a głównym użytkownikiem lotniska jest Aeroklub Śląski specjalizujący się w prowadzeniu szkoleń od podstaw, zarówno dla pilotów szybowcowych, balonowych, jak i samolotowych.

Katowice, park

penny_7b, flickr

Podsumowując, Katowice, pomimo bycia industrialnym sercem Górnego Śląska, jest miastem potrafiącym zaoferować wiele. Idealnie łączy przemysł z zielenią i rozrywkę z chwilą wypoczynku. Jest także idealną bazą wypadową dla chcących pozwiedzać okoliczne miasta czy tereny.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.