Koniec zwiedzania Ogrodów Watykańskich?

lis 25, 2013 przez

Ogrody Watykańskie

Randy OHC, flickr

Ogrody Watykańskie będą zamknięte dla turystów. Nie będzie też już opcji zwiedzania okolicy w niewielkim autobusiku turystycznym. A wszystko przez dwóch papieży – emerytowanego Benedykta XVI oraz obecnego Franciszka. Przez 2 lata mały autokar działający na metan obwoził turystów po najpiękniejszych zakątkach Watykanu. Trasa wiodła głównie przez wspaniały Ogród Watykański, obok którego znajduje się m.in. Dom św. Marty oraz klasztorny budynek Mater Ecclesiae. I właśnie te dwa miejsca sprawiły, że wycieczki turystyczne po Ogrodzie Watykańskim musiały się skończyć.

Powodowane jest to głównie względami bezpieczeństwa. Chociaż turyści oglądający cudowny ogród i tak nie mogli wysiadać z autobusiku, to jednak przy dwóch papieżach mieszkających blisko siebie, należy zachować szczególne środki bezpieczeństwa Tym bardziej, że emerytowany Benedykt XVI bardzo często spaceruje po Ogrodzie, a Franciszek ogólnie znany jest ze swoich częstych, pieszych przechadzek. Dla papieża-emeryta swobodny dostęp do Ogrodów jest bardzo ważny, ponieważ codziennie przechodzi przez nie, idąc na różaniec do groty Matki Boskiej z Lourdes. Dla służb bezpieczeństwa jest to bardzo trudna sytuacja, więc muszą podejmować nawet tak radykalne decyzje, jak uniemożliwienie turystom oglądania słynnych Ogrodów.

Mimo tego, że autobusik pozwalał na zwiedzanie Ogrodów Watykańskich tylko przez dwa lata, to jednak zdążyło z niego skorzystać wielu turystów. Wyjątkowa sytuacja związana z abdykacją Benedykta XVI i wyborem nowego papieża sprawiła, że właśnie w tym czasie do Stolicy Apostolskiej przybywało szczególnie dużo obcokrajowców, którzy byli bardzo zaciekawieni tym, jak wygląda najmniejsze państwo świata i chętnie zwiedzali każdy jego zakątek.

Pomysłodawcą pielgrzymek wiodących przez zachwycające Ogrody Watykańskie było rzymskie biuro pielgrzymkowe Opera Romana Pellegrinaggi. Taką atrakcję udostępniono we wrześniu 2011r. podczas wycieczki autobus zatrzymywał się w 12 miejscach, gdzie turyści – pozostając w pojeździe – mogli robić zdjęcia i przyglądać się podziwiać piękne otoczenie. Jak podaje rzymskie biuro pielgrzymkowe, opcja zwiedzania Ogrodów została wstrzymana tymczasowo, jednak nie wiadomo, czy będzie jeszcze udostępniona. Nawet, gdyby miało do tego dojść, to na pewno nie w najbliższym czasie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.