Lizbona

sie 8, 2014 przez

Lizbona

Terence S. Jones, flickr

Miasto to można często przeoczyć pośród jego popularnych kuzynów europejskich. Lizbona wprowadza turystów w swój senny, niemal bajkowy, beztroski urok. Wznosi się na siedmiu wzgórzach, a pomiędzy jego uliczkami wiatr gra na wapiennych, bielonych budynkach. Zamek Świętego Jerzego fantazyjnie wtapia się w panoramę miasta, wkradając cząstkę starego świata w to jakże nowoczesne miasto. I pomimo nowoczesnych eleganckich budynków, które powoli rozrastają się na terenie całego miasta, wiejskie widoki nadal silnie trzymają się panoramy Lizbony. Ale w Lizbonie chodzi o coś więcej niż leniuchowanie w kawiarniach gryząc pastéis de nata (cynamonowo-kremowe tarty) cały dzień: od zwiedzania klubów fado w Alfama, do wchłaniania widoków z Santa Justa Elevator; od wylegiwania się na plażach Cascais do dopingowania torreadorów na Praça de Touros Camp Pequeno; od patrzenia na ogromne wystawy w Oceanarium, do zajadania solonego dorsza. Cichy, przybrzeżny klimat Lizbony jest bogaty w wachlarz okazji.

zwiedzanie Lizbony

mgkm photography, flickr

Jak zaoszczędzić pieniądze w Lizbonie?

Zaopatrz się w karty Lisboa. Karty te oferują możliwość bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej oraz bezpłatne lub obniżone ceny biletów do wielu głównych atrakcji. Można je kupić w punktach informacji turystycznej lub na stronie internetowej.

Pobyt w pensjonacie Pensão wygląda jak pobyt z zwyczajnym pensjonacie, z wydzielonymi pokojami i czasami przylegającymi łazienkami do podziału z sąsiadem. Ceny są bardziej niż rozsądne, zwłaszcza, że takie pensjonaty są zazwyczaj umiejscowione w pobliżu najważniejszych atrakcji.
W pierwszą niedzielę każdego miesiąca zwiedzimy muzea i wiele innych atrakcji całkowicie za darmo.

Lizbona - atrakcje

szeke, flickr

Kultura i Zwyczaje

Lizbona jest coraz bardziej popularnym celem podróży dla turystów, ale nadal w znacznie mniejszym stopniu niż inne europejskie miasta we Włoszech, Francji i sąsiedniej Hiszpanii. To sprawia, że łatwiej jest odnaleźć się wśród mieszkańców – nawet w popularnych dzielnicach turystycznych. Twój sąsiad w kawiarni bardziej prawdopodobnie będzie czytać Diario de Noticias (popularna gazeta lokalna) niż przewodnik turystyczny. Jeśli czujesz się komfortowo mówiąc po portugalsku lub co najmniej masz spakowane rozmówki, nie krępuj się nawiązać rozmowę. Nie na darmo mówi się :”Ci, którzy odwiedzili Portugalię na pewno zauważyli i skorzystali z gościnności ludzi, to samo w sobie jest atrakcją miasta.”

Lizbona kieruje się zegarem śródziemnomorskim. Posiłki są później niż w Europie północnej, ale niekoniecznie tak późno, jak w Hiszpanii. Obiad zazwyczaj zaczyna się po 13:00 i kolację po 20:00. Rezerwując kolację na godzinę dziewiętnastą możemy być pewni, że spotkamy tam tylko turystów.

panorama Lizbony

szeke, flickr

Posiłki w Lizbonie

Lizbona jest jednym z tych miast w Europie, w których można znaleźć dobre i niedrogie jedzenie – na śniadanie, obiad, kolację i każdy posiłek pomiędzy – nawet w wielu dzielnicach turystycznych. Jeśli masz ograniczony budżet, jest to nadal możliwe, aby doświadczyć najlepszej tradycyjnej kuchni portugalskiej za mniej niż 30 euro za dzień, za osobę. Na szczęście, Lizbona ma również ogromny wybór restauracji, i można znaleźć prawie każdy rodzaj kuchni w mieście. Portugalczycy kultywują dietę bogatą w owoce morza, więc na większości menu możesz znaleźć ryby i skorupiaki na lunch i kolację. Bacalhau (solony dorsz) jest szczególnie popularnym, tradycyjnym portugalskim daniem. Ale to specyficzny smak, więc może warto rozważyć inne zamówienie, jeśli nie czujesz się tak odkrywczy.

Inna specjalność z Lizbony, której zdecydowanie warto spróbować? Pasteis de nata. Te smaczne wypieki wypełnione kremem można znaleźć wszędzie w mieście. Zjedzone na śniadanie, podwieczorek albo i tu i tu pasteis de nata są pełne cukru i satysfakcji. Najsłynniejsze z nich można znaleźć na Pasteis de Belém (w dzielnicy o tej samej nazwie), która rozpoczęła ich sprzedaż 200 lat temu. Kawa w Portugalii nie jest w żaden sposób lepsza niż gdziekolwiek indziej,ale za to Portugalczycy wiedzą jak cieszyć się bardziej niż ktokolwiek inny. Mieszkańców można znaleźć w kawiarniach czy to rano czy po południu. Nie zakładaj, że „kawiarnie” są ograniczone do kawy. Dostępne jest tam niedrogie wino, piwo, pieczywo, a nawet pełne posiłki. Dość łatwo jest znaleźć piwo za mniej niż 1 euro nawet w niektórych typowo turystycznych kawiarniach

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.