Autostopem: Irak, Bałkany, świat…

sie 1, 2013 przez

autostop

Ci, którzy sądzą, że w czasach, gdy większość z nas ma samochody, minęła moda na autostop, są w dużym błędzie. Mylą się również te osoby, które sądzą, że najlepsze wakacje można spędzić w ciepłych krajach leżących na południu Europy. Okazuje się, że coraz popularniejsze stają się autostopowe wycieczki do krajów Bałkańskich czy do Iraku. Państwa, które jeszcze do niedawna były rzadkim celem turystycznych wypraw, ostatnio cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

O ile można zrozumieć chęć zwiedzania tych części świata, w których życie sporo różni się od realiów znanych nam z ojczyzny, o tyle trudniej jest pojąć, skąd ochota na podróżowanie autostopem. Jak jednak przyznają sami autostopowicze – chodzi tu niekoniecznie o oszczędność, co przede wszystkim, o przeżycie wielu przygód i poznanie nowych osób. Faktem jest, że jazda z przypadkowymi kierowcami jest niebezpieczna, ale zachowując podstawowe środki bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek, taka wycieczka może stać się rzeczywiście jedną z najlepszych przygód w życiu.

Jak podkreślają mieszkańcy tych krajów oraz osoby, które już je odwiedziły, niebezpieczeństwo wynikające z podróży autostopem jest tam praktycznie takie samo, jak w Polsce. Zaznacza się przy tym, że mimo wciąż stacjonujących w Iraku oddziałów wojskowych, nie należy się ich obawiać. Wbrew pozorom, to właśnie dzięki nim w autonomicznej, północnej części Iraku od kilku lat nie dochodzi do zamachów, a społeczeństwo żyje w spokoju. Należy jednak pamiętać, że mimo wielu problemów, z jakimi Irak zmagał się w ostatnich latach, jest to kraj relatywnie bogaty, a to oznacza, że także ceny w nim nie należą do najniższych.

Poza Irakiem, coraz chętniej odwiedzane przez autostopowiczów są też wspomniane już Bałkany. To kolejny region, w którym do niedawna prowadzone były wojny. Dziś jest tam jednak spokojnie. Ceny są niższe niż w Iraku. A dodatkowo, zmęczona niepokojami ludność, naprawdę bardzo sympatycznie wita przybyszów. Nie ma też szczególnego problemu ze „złapaniem stopa”.

Chociaż ostatnio wyraźnie wzrasta liczba tych, którzy chcą zwiedzać autostopem mało znane regiony Europy i Irak, to jednak wciąż jest też spora grupa tych osób, które decydują się na jeszcze dalsze wycieczki. Z Europy nietrudno jest dotrzeć stopem do Azji, a tam można zwiedzić jeszcze bardziej egzotyczne państwa takie, jak Kazachstan, Uzbekistan, Mongolia, a nawet Indie czy Bangladesz.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.