Mazurskie gminy razem powalczą o turystów

paź 7, 2014 przez

Mazury

Inicjatywa wspólnego działania na rzecz poprawy atrakcyjności Mazur wyszła z Mikołajek, a do projektu przyłączyły się już kolejne mazurskie gminy. „Strategia rozwoju społeczno – gospodarczego województwa warmińsko – mazurskiego” została opracowana aż do 2025 roku i ma zostać częściowo sfinansowana z funduszy unijnych.

W planach samorządowców jest wzbogacenie oferty wypoczynku dla turystów przybywających w ten region Polski poprzez rozbudowę infrastruktury turystycznej, ale jednym z priorytetów ma być też poprawa stanu czystości jezior, czyli bogactwa nr 1Warmii i Mazur. Planuje się budowę 120 km sieci kanalizacyjnych w miejscowościach sąsiadujących z jeziorami oraz rozbudowę już istniejących. Działanie to będzie miało niebagatelny wpływ na poprawę jakości wód.

Według zamierzeń, Mazury mają stać się ciekawym regionem turystycznym nie tylko dla żeglarzy, choć dla nich także przewidziano nowe inwestycje poprzez budowę ekomarin i kolejnych portów, w których będą mogli skorzystać z łazienek czy zrobić pranie. Planowane z dużym rozmachem są natomiast trasy rowerowe, które złożyć się mają w szlak wokół Wielkich Jezior Mazurskich, a do niego dołączać mają inne pomniejsze trasy, w większości przebiegające przez rezerwaty przyrody lub inne atrakcyjne przyrodniczo tereny. Długość szlaku planowana jest na 300 km, a koszt inwestycji wyniesie ok. 51 mln zł.

Równie ciekawym pomysłem są parki tematyczne, których ma powstać siedem, a które mają stanowić atrakcję na niepogodę i jednocześnie przyczynić się do wydłużenia sezonu turystycznego. Jeden z takich parków ma mieć charakter szkoleniowo-survivalowy, ma powstać w Orzyszu i nawiązywać do niegdysiejszej tradycji funkcjonującej tu jednostki karnej.

Do inicjatywy oprócz Mikołajek przyłączyły się też Giżycko, Mrągowo, Ruciane-Nida, Węgorzewo, Orzysz, Ryn, Pisz i Pozedrze.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.