Przewodnik po Meteorach (Grecja)

lip 27, 2021 przez

zdjęcie klasztoru położonego na stromej skale

Grecja skrywa tysiące niezwykły atrakcji, których nie ma nigdzie indziej na świecie. Przykładem takiego miejsca są Meteory – niezwykły masyw skalany, gdzie mieści się zespól klasztorny. Majestatyczne budowle wyglądają jakby zostały wybudowane w chmurach. Najwyższy szczyt skalny znajduje się na wysokości 540 m n.p.m., dlatego wejścia możliwe jest tylko pieszo. W dosłownym tłumaczeniu atrakcja nazywa się „zawieszone skały”, „zawieszone w powietrzu” lub „na niebie powyżej”.

Meteory znajdują się na równinie Tesalskiej w centralnej Grecji, nieopodal miasta Kalambaka. Do większych Salonik są około 3 godziny jazdy samochodem. Meteory to nie tylko piękny masyw skalny. To właśnie tu zdecydowano się wybudować 24 prawosławne budynki klasztorne, do których dostać się można było tylko za pomocą lin. Obecnie turyści mogą korzystać ze specjalnych pomostów i schodów, aby zobaczyć to niezwykłe miejsce na własne oczy. Z Meteorami wiąże się także grecka legenda, która mówi, że założyciel najstarszego klasztoru na szczyt wzniósł się na skrzydłach orła.

Pierwszy klasztor został wybudowano w 1336 roku, gdy toczyła się wojna Bizancjum z Serbią. Ze względu na swoje położenie stanowił on doskonałe schronienie. Wraz z upływem latem budynki zaczęły niszczeć – erozja, brak konserwacji i błędy techniczne sprawiły, że do dziś tylko kilka nadal jest użytkowanych przez mnichów. Obecnie zobaczyć można: Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego), klasztor Świętego Stefana, klasztor Świętej Trójcy, Wielki Meteor, Rusanu oraz Warłama. Wnętrza budynków skrywają wspaniałe malowidła i średniowieczne rzeźby. Ponadto znajduje się tutaj ponad 40 pustelni, jednak są one ukryte i niedostępne dla zwiedzających.

Turyści najchętniej zwiedzają to miejsce pieszo ze względu na wspaniałe widoki. Trasa spacerowa wymaga jednak większego wysiłku ze względu na liczne schody. Warto też wybrać się o poranku, gdy temperatura powietrza jest niższą. Koniecznie trzeba mieć ze sobą wodę. Zazwyczaj obiekty klasztorne otwarte są dla zwiedzających do godziny 17:00, ale warto upewnić się przed wyjściem czy w danym budynku nie są prowadzone prace konserwacyjne. Ze względu na zwiedzanie klasztorów obowiązuje też stosowny strój, czyli długie spodnie dla mężczyzn i zakryte ramiona oraz kolana dla kobiet. Wejścia do poszczególnych klasztorów są biletowane i kosztują kilka euro. Co ciekawe, Meteory często pojawiają się w filmach, m.in. w filmach akacji jak „Sky Riders” czy w jednej z części Jamesa Bonda. Ponadto kompleks w 1988 roku trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.