Najbardziej oblegane muzea na świecie

paź 8, 2014 przez

luwr

Adrien Sifre, flickr

W programie dość popularnych wśród Polaków wycieczek objazdowych często znajdują się wizyty w muzeach. Które z nich są najbardziej oblegane i dlaczego? Niekwestionowanym liderem pod względem liczby zwiedzających jest francuski Luwr. W samym tylko lecie tego roku pojawiło się w nim 9,3 mln turystów. Nic więc dziwnego, że zobaczenie z bliska Mona Lisy jest takie trudne – zwykle chce ją zobaczyć, co najmniej kilkanaście osób jednocześnie. Przez 2 dni w tygodniu Luwr jest nawet dłużej otwarty, by zdołali go zwiedzić wszyscy zainteresowani. Można też kupić roczne członkostwo, by łatwiej się tam dostać.

Niewiele mniejszy tłum pojawia się w Muzeum Brytyjskim w Londynie. Ostatniego lata zagościło w nim 6,7 mln turystów, co sprawiło, że mimo bezpłatnego wejścia i braku kolejek do kas, trudno było spokojnie obejrzeć wystawy przedstawiające starożytne zbiory fascynujące nawet tych, którzy na co dzień nie interesują się historią ani sztuką. Niewiele mniej, bo 6,2 mln zwiedzających miało tego lata nowojorskie Museum of Modern Art. To najsłynniejsze muzeum prezentujące dorobek współczesnych artystów, więc ogromne zainteresowanie jego zbiorami nie powinno dziwić.

4. pozycja wśród najbardziej obleganych muzeów należy do jeszcze jednej galerii mieszczącej się w Londynie. Okrągłych 6 mln ludzi zwiedziło tamtejszą National Gallery. To muzeum zachęca do zwiedzania nie tylko ciekawymi wystawami, ale również udogodnieniami. Turyści mogą podziwiać zbiory jednocześnie słuchając opowieści o ich powstaniu i autorach. Wszystko, dzięki działającemu tam WiFi. Dodatkowo, w National Gallery można robić sobie zdjęcia z przedstawianymi dziełami. Na 5. miejscu znalazło się Muzeum Watykańskie, w którym pojawiło się 5,4 mln turystów. Taki ruch rozpoczął się po wyborze nowego papieża i na razie nie ustaje.

6. lokata należy do kolejnego londyńskiego muzeum – Tate Modern. 4,8 mln zwiedzających przyszło tu obejrzeć zbiory sztuki powstałej po 1900 r., a przy okazji spojrzeć na piękne widoki rozpościerające się z okien tamtejszej restauracji. Natomiast 4,7 mln osób odwiedziło National Palace Museum znajdujące się w tajwańskiej stolicy Tajpej. Mimo ogromnych zbiorów, można obejrzeć zaledwie 1% z nich.

Oblegane jest także waszyngtońskie National Gallery of Art, w którym znajdują się m.in. dzieła Rafaela i Tycjana. Muzeum to odwiedziło w lecie 4,1 mln osób. 3,7 mln osób przyciągnęło paryskie Musee National d’art. Moderne. Najmłodsze z muzeów współczesnych na świecie przyciągnęło 3,7 mln zwiedzających. Dziesiątkę zamyka inne muzeum znajdujące się stolicy Francji – Orsay. Znajdującymi się tam zbiorami dzieł impresjonistycznych zachwycało się w lecie 3,5 mln osób.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.