Nieznana Ukraina – co warto zwiedzić u naszego wschodnie sąsiada?

lut 27, 2014 przez

Lwów

Sławek Wójcik, flickr

Choć Ukraina jest naszym sąsiadem, to jednak nie stanowi zbyt częstego kierunku podróży Polaków. A szkoda, bo znajduje się w niej wiele wspaniałych zabytków, które warto zobaczyć. I choć przed kilkoma dekadami nasze nacje, delikatnie mówiąc, nie przepadały za sobą, to jednak czasy się zmieniły i nie powinniśmy czuć zagrożenia zwiedzając najpopularniejsze miasta tego kraju. Tym bardziej, że w ostatnich dniach Ukraińcy docenili wkład Polaków w ich dążenie do wprowadzenia ważnych zmian politycznych. Póki co, wciąż jeszcze odradzane są wycieczki na Ukrainę, a podróżnicy niektórych linii lotniczych mogą zwrócić lub wymienić bilety, lecz można mieć sporą nadzieję na to, że sytuacja w końcu się ustabilizuje. A wtedy warto wiedzieć, które miejsca powinniśmy tam zobaczyć.

Trudno określić, czy atrakcyjniejszym miastem jest Lwów czy Kijów, więc warto odwiedzić je oba. Ze względu na kilkumiesięczne zamieszki, Kijów będzie się teraz cieszył sporą popularnością. Na pewno wielu turystów zechce zobaczyć popularny Plac Niepodległości, czyli Majdan, na którym Ukraińcy walczyli o zmiany w kraju. Jednak poza nim, istnieje wiele innych atrakcji turystycznych, które należy odwiedzić w Kijowie. Wśród nich wymienia się szereg kościołów. Są to m.in. Ławra Peczerska, czyli prawosławny klasztor, którego historia sięga XIw., Monaster św. Cyryla z XIIw. oraz Sobór Mądrości Bożej, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Jednym z ciekawszych budynków jest też barokowy Pałac Klowski będący siedzibą Sądu Najwyższego Ukrainy. Zachwycający jest też wybudowany w stylu neogotyckim Kościół św. Mikołaja. Warte zobaczenia są wzniesiona w średniowieczu Złota Brama i muzea, których w stolicy Ukrainy z pewnością nie brakuje. Do tych ciekawszych można zaliczyć Muzeum czarnobylskie, Muzeum Bułhakowa czy Muzeum Jednej Ulicy.

Jeszcze więcej wyjątkowych miejsc znajdziemy we Lwowie, czyli mieście uważanym za jedno z najbardziej atrakcyjnych pod względem liczby zabytków. Tamtejsze Stare Miasto znalazło się na liście światowego dzieciństwa kulturalnego UNESCO. Do najatrakcyjniejszych miejsc tej dzielnicy należy wzgórze Wysoki Zamek. Na liście UNESCO znalazła się też dzielnica Podzamcze. Poza katedrami i kościołami, wśród cennych zabytków Lwowa wymienia się przepiękne kamienice (np. Królewska czy Czarna), a także klasycystyczny Ratusz i eklektyczną Operę imponującą pod względem architektonicznym, malarskim i rzeźbiarskim. Na uwagę zasługuje też przepiękny Dworzec Lwów Główny.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.