Bezpieczne ferie w Polsce: ruszyły akcje informacyjne dla turystów

lut 4, 2015 przez

Narciarstwo

Skistar Trysil (flickr)

19 stycznia rozpoczęła się pierwsza tura ferii zimowych w Polsce, które potrwają łącznie do 1 marca. To okres białego szaleństwa dla dzieci, którym należy zapewnić bezpieczeństwo i rozrywkę. Co przygotowano na ten czas?

Ferie zimowe polskie dzieci spędzają zwykle na typowo zimowych rozrywkach. Ze względu na warunki atmosferyczne, wielu uczniów wybiera się w góry z rodzicami lub w ramach zorganizowanych wycieczek. Najczęściej celem jest uprawianie sportów takich, jak narciarstwo czy snowboarding. Ci, którzy pozostają w domu, z reguły szukają lokalnych rozrywek, które mogłyby ubarwić 2 tygodnie wolnego. Zajęcia i zabawy organizują m.in. domy kultury czy świetlice. Kuratoria oświaty w poszczególnych regionach kraju już od kilku tygodni apelują do władz lokalnych, by przygotowały dla uczniów możliwie, jak najwięcej atrakcji. Zaznacza się przy tym, że w każdym województwie zostanie min. kilka tysięcy uczniów, którzy z różnych powodów nie wyjadą na ferie.

Żeby jednak uczniowie mogli wypoczywać nie tylko ciekawie, ale i bezpiecznie, władze lokalne w wielu regionach wzmagają kontrolę jednostek odpowiedzialnych za opiekę nad nieletnimi. Chodzi tu o zwiększenie liczy patroli policyjnych oraz tych przeprowadzanych przez Inspekcję Transportu Drogowego, które będą badały sprawność autokarów wiozących młodzież na obozy i trzeźwość kierowców. Ważne będą również kontrole pracowników zajmujących się dziećmi i młodzieżą na zimowiskach. Niektóre władze, tak jak Kuratorium Oświaty w Rzeszowie uruchomiły nawet specjalną infolinię, by rodzice dzieci wyjeżdżających na ferie, mogli sprawdzić wiarygodność organizatorów wycieczek. W wyborze najlepszego zimowiska dla pociechy pomoże również strona Ministerstwa Edukacji Narodowej wypoczynek.men.gov.pl. Także na niej rodzice mogą poszukać informacji dotyczących firm, które organizują wyjazdy dla najmłodszych.

W pierwszej turze ferii wolne mieli uczniowie z województwa opolskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego. 26 stycznia przerwę rozpoczęli mieszkańcy Podlasia oraz Warmii i Mazur. Od 2 lutego zimowy odpoczynek mają uczniowie z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. W ostatniej turze trwającej od 16 lutego do 1 marca wypoczywać będzie młodzież z Małopolski, Wielkopolski, a także województwa świętokrzyskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.