Przewodnik po Czarnobylu

sie 20, 2019 przez

Czarnobyl to miasto, które fascynuje naukowców, filmowców i turystów. Od wybuchu reaktora minęło ponad 30 lat, a miasto nadal okryte jest tajemnicą i aurą grozy. Ten niezwykły klimat przyciąga na Ukrainę rzesze turystów, którzy na własnej skórze chcą przekonać się, jak żyje się w opuszczonym mieście. Wyjazdy do Czarnobyla realizowane są przez różne biura podróży, można także wybrać się na własną rękę. Poniżej krótki przewodnik po tym niezwykłym miejscu.

Zwiedzenia Czarnobyla oznacza wjazd do specjalnie Zony, czyli zamkniętej strefy wokół reaktora. Główną miejscowością jest Prypeć, gdzie odbywają się wszelkie formalności. Do Zony można wejść tylko na podstawie odpowiedniego zezwolenia. Taki dokument otrzymujemy od organizatora wycieczki, gdyż zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem. Zwiedzania Czarnobyla możliwe jest tylko dla osób pełnoletnich, które posiadają ważny paszport. Zakazane jest spożywanie alkoholu oraz noszenie krótkich ubrań, nawet w okresie letnim trzeba mieć koszulkę z długim rękawem oraz spodnie. Warto mieć ze sobą również wodę i jedzenie, gdyż na terenie Zony działają tylko trzy sklepy oraz jedna stołówką, obsługująca przede wszystkim pracowników strefy. Niemniej posiłek tuż obok wejścia do elektrowni atomowej może być interesującym punktem wyjazdu.

Organizatorzy wyprawy do Czarnobyla dbają o bezpieczeństwo uczestników. Każdy otrzymuje niezbędne instrukcje oraz urządzenie do kontroli poziomu promieniowania. Specjalny licznik Geigera weryfikuje czy nie przebywamy w danym miejscu zbyt długo. Największe promieniowanie występuje w Czerwonym Lesie. Jednak trudno jest przekroczyć normy napromieniowania, bo do miejsc zakażonych turyści nie mogą wchodzić. Niemniej większość miasta można swobodnie zwiedzać, dostrzegając ogrom zniszczeń, jakie zaszły po wybuchu reaktora. Najbardziej charakterystycznym punktem podczas wycieczki w Prypeci jest wesołe miasteczko z diabelskim młynem, które otwarto na dzień przed wybuchem i skorzystało z niego tylko kilkadziesiąt osób. Zobaczyć trzeba również opuszczone blokowisko, szkołę oraz szpital. Poza miastem ciekawym miejscem jest Oko Moskwy, czyli instalacja radzieckiego radaru. Obowiązkowym punktem jest oczywiście reaktor numer 4, przy którym znajduje się specjalny sarkofag, chroniący radioaktywne elementy, jakie pozostały po wybuchu.

Ile kosztuje wycieczka do Czarnobyla?

Koszt wycieczka do Czarnobyla, pomimo stale rosnącego zainteresowania, nadal nie jest wysoki. Podstawowy pakiet obejmujący dojazd z Kijowa i zezwolenie na wejście do Zony kosztuje około 200 zł. Natomiast do Kijowa realizowane są tanie połączenia lotnicze, już od 100 zł, dlatego wycieczka do Czarnobyla to niskobudżetowa i niezwykle interesująca opcja na krótki urlop.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.