Przewodnik po Palermo

mar 27, 2019 przez

Palermo

Jednym z najpiękniejszych miast Włoch jest Palermo, będące symbolem niezwykłej Sycylii. Położona na Morzu Śródziemnym największa włoska wyspa kusi turystów swoim dogodnym klimatem, licznymi zabytkami i pysznym jedzeniem. Dlatego też o każdej porze roku Palermo tętni turystycznym życiem, które każdego roku się rozwija.

Palermo to stolica słynnej Sycylii. Warto je odwiedzić podczas wycieczki do Włoch lub nawet wybrać się tylko do tego miasta. Cała aglomeracja zamieszkiwana jest przez blisko 1,2 miliona ludzi. Wynik ten daje piąte miejsce wśród włoskich ośrodków miejskich. Atutem tego wspaniałego miasta jest bardzo słoneczna pogoda i przyjemne temperatury przez cały rok. Najchłodniej jest zimą, w styczniu i lutym, latem natomiast upały przekrają 30 stopni Celsjusza, dzięki czemu woda w Morzu Śródziemnym jest idealna do kąpieli. Rozległe plaże i lazurowa woda w połączniu z naskalną zabudową sprawiają, że każdy chce z bliska zobaczyć tę cudowną wyspę.

Zwiedzania Palermo należy zacząć do Miejskiej Katedry, głównej atrakcji turystycznej miasta. Ogromna świątynia to architektoniczny majstersztyk z licznymi malowidłami i srebrną kaplicą, a z jej szczytu można zobaczyć imponująca panoramę całej okolicy. Bilet występu kosztuje 5 euro. Wspaniałość włoskiej przyrody zaprezentuje Villa Bonanno, czyli miejski park, który uznawany jest za jeden z najładniejszych w Europie. Kolejną atrakcją Palermo jest pałac Palazzo dei Normanni, budowany przez wiele lat, łączy ze sobą przeróżne style budowlane. Dawnej pałac był siedzibą królów Sycylii.

Punktem obowiązkowym jest Fontana Pretoria, niegdyś nazywana Fonatana della Vergogna – Fontanną Wstydu, gdyż 48 nagich posągów powodowało u włoskich zakonnic duże zgorszenie, dlatego uszkodziły one nosy męskim postaciom. Plany zakonnice dotyczyły innej części ciała, jednak podobno nie starczyło im odwagi. Niezwykłą fontannę można zobaczyć również z góry, z tarasu pięknego kościoła Świętej Katarzyny. Wycieczka do Palermo nie będzie udana, jeśli nie odwiedzimy świątyni San Cataldo i Santa Maria dell’Ammiraglio. Unikatowa architektura tych dwunastowiecznych budowli robi nie lada wrażenie. Zabytkowa świątynia San Cataldo została wpisana w 2015 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Odpoczynek podczas intensywnej wycieczki po Palermo warto zrobić sobie na schodach Teatro Massimo w Palermo, największego w całych Włoszech teatru. Obiekt może bowiem pomieścić prawie 1400 osób. Po chwili relaksu warto też udać się na lokalny targ, by spróbować świeżutkich sycylijskich pomarańczy. Podczas pobytu w Palermo koniecznie trzeba skosztować lokalnej granity, czyli zmrożonego soku owocowego oraz makaronu z sardynkami i owoców morza, które dostarcza główny port w Palermo. Urokliwych restauracji czy kawiarni w Palermo nie brakuje, a posiłek z lampką sycylijskiego wina w lokalu nad brzegiem morza będzie idealnym zwieńczeniem podróży na Sycylię.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.