Przewodnik po Valletcie

lis 8, 2022 przez

Widok na zabudowę z jasnego piaskowca stolicy Malty, od strony morza. Na pierwszym tle przystań z jachtami

Valletta to niewielka, a bogata w niezwykłe atrakcje stolica malowniczej wyspy Malty. Podczas wycieczki na Maltę koniecznie trzeba spędzić przynajmniej jeden dzień w jej stolicy. Miasto liczy zaledwie 1200 metrów długości i 750 m szerokości, dlatego zwiedzanie jest bardzo proste i większość zabytków można zobaczyć podczas pieszej wędrówki. Vallettę zamieszkuje tylko 6 tys. stałych mieszkańców, ale setki tysięcy turystów odwiedzają ją każdego roku. To najdalej na południe wysunięta stolica w Europie oraz najbardziej słoneczna na Starym Kontynencie, więc dobra pogoda jest niemal gwarantowana. Określana jest też mianem muzeum pod gołym niebem, gdyż znajduje się to ponad 320 różnych zabytków. Poniżej kilka najważniejszych.

Grandmaster’s Palace

Historia Valletty sięga 1566 roku, więc jest to stosunkowo nowe miasto. Najstarszym budynkiem jest niezwykle okazały pałac Grandmaster’s Palace, który posiada bogato wyposażoną zbrojownię, gdzie znajduje się szereg różnych zbroi rycerskich, konnych oraz pierwszych egzemplarzy broni białej. Ogromna gratka dla wielbicieli militariów, ale nie tylko.

Konkatedra świętego Jana

Słynny kościół, który postawał w latach 1573-77. Z zewnątrz bardzo surowy, a w środku typowy barokowy przepych. Podłoga wykonana jest z 375 marmurowych płyt. Ponadto to właśnie tu znajduje się najważniejsze maltańskie działo – obraz Michelangelo Merisi da Caravaggio „Ścięcie Jana Chrzciciela”. Malarz namalował go w czasie pobytu na Malcie, gdzie ukrywał się ze względu na oskarżanie o zabójstwo.

Bateria Armatnia

Najczęściej fotografowane miejsce na Malcie. Dwa razy dziennie o 12:00 i 16:00 dobywa się honorowana salwa z armat umieszczonych nieopodal nabrzeża. Właśnie w taki sposób powiadamiano o godzinach w 1800 roku. Obecnie jest to popularna atrakcja turystyczna i pozostałość po czasach, gdy Malta była częścią Wielkiej Brytanii. Ceremonia wykonywana jest przez żołnierza, ubranego w brytyjski strój kolonialny.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Historię wyspy najlepiej można poznać w Narodowym Muzeum Archeologicznym. Mieści się ono w zabytkowym budynku Gospody de Provence. Wśród eksponatów znajduje się maska teatralna z czasów rzymskich, niezwykła rzeźba nazywana „Śpiącą Boginią” oraz słynna „Maltańska Wenus”, czyli niewielka figurka kobiety o pełnych kształtach.

Nabrzeże Valletty

Piękne, zabytkowe nabrzeże Valletty (Valletta Waterfront) przyciąga turystów zwłaszcza po zmierzchu. Liczne jachty, wycieczkowce i restauracje z lokalnymi przysmakami zapewniają miło spędzony wieczór. Koniecznie trzeba skorzystać z przeszkolonej windy (Barrakka Lift), która pozwala ominąć wiele schodów i od razu znaleźć się nad morzem, podziewając jednocześnie imponującą panoramę.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.