Skansen w Sierpcu

wrz 12, 2023 przez

skansen w sierpcu

Sierpc to niewielkie miasteczko położone w centralnej Polsce, które może poszczycić się bardzo ciekawym muzeum etnograficznym. Na jego terenie możemy podziwiać tradycyjne mazowieckie chaty oraz rekonstrukcje prac domowych i gospodarskich na dawnej wsi w różnych porach roku.

Jeśli szukamy dobrej bazy wypadowej do wycieczek po Mazowszu, warto zatrzymać się w Sierpcu. Skansen, czyli Muzeum Etnograficzne, to obiekt, który przyciąga turystów i prowadzi działalność edukacyjną w dziedzinie historii regionu i etnografii. Odwiedziny w tym miejscu to żywa i bardzo ciekawa lekcja historii przenosząca nas w sam środek ówczesnego życia.

Jak powstał skansen w Sierpcu

Impulsem do powstania tego miejsca byli miejscowi artyści, którzy w latach siedemdziesiątych szukali miejsca do spotkań i wystawiania swoich prac. Historia placówki sięga 1971 roku, kiedy to jej otwarcie ukoronowało wysiłki lokalnych artystów w walce o przestrzeń dla sztuki. Na początku była to instytucja głównie o charakterze badawczym i oświatowym, a z czasem rozwinęła się w muzeum i bibliotekę pod jego patronatem. Pięć lat po otwarciu na skansen w obecnym rozumieniu tego słowa przeznaczono sporą część majątku Bojanowo. Przez następne lata przewożono kolejne chaty z regionu, tworząc to niezwykłe miejsce.

Część konstrukcji takich jak zabudowa administracyjna czy kościół zaprojektowano i wybudowano na miejscu. Inne sprowadzono z mniej lub bardziej oddalonych wsi, tworząc spójny krajobraz. Dziś w czasie spaceru po skansenie możemy oglądać dawne chałupy, zagrody i budynki gospodarcze. W porównaniu ze starymi zdjęciami doskonale widać, jak z czasem zmieniało się otoczenie ważnych budynków. Sadzono drzewa owocowe, zioła i krzewy oraz starymi metodami grodzono podwórza. Dzięki temu sierpecka wieś sprzed lat wygląda pięknie – szczególnie wiosną i latem.

Co można zobaczyć na terenie skansenu?

Na terenie muzeum możemy obejrzeć najciekawsze przykłady tradycyjnej zabudowy Mazowsza. Pracownicy tego miejsca dbają, by było ono żywe. Stąd pomysł niedzielnych rekonstrukcji. W ostatni dzień tygodnia możemy obejrzeć przy pracy ludzi, którzy lata temu żyli w podobny sposób i w tych samych domach. Skansen to też mnóstwo roślin i zwierzęta gospodarskie, które szczególnie lubią oglądać najmłodsi. Odwiedziny w muzeum to świetny pomysł na rodzinną wycieczkę, nie tylko dla jej walorów edukacyjnych. Spacer wśród chat to też okazja do dłuższego pobytu na świeżym powietrzu wśród zieleni.

Jak dojechać?

Sierpc to niewielka miejscowość świetnie skomunikowana z większymi miastami. Jednak sam skansen oddalony jest od centrum Sierpca o jakieś 3 kilometry. Jeśli więc wybieramy się tam z najmłodszymi, warto wziąć to pod uwagę. Do muzeum można wygodnie dojechać samochodem, a przed placówką znajduje się spory parking. Na spokojny spacer po całym obiekcie wystarczą dwie godziny. Odwiedzający Sierpc mogą znaleźć dużo przydatnych informacji na nieoficjalnej stronie tego miasta Sierpc online.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.