Tatrzański Park Narodowy chce wprowadzić stałe ubezpieczenia dla turystów

sie 29, 2014 przez

tatry

BiLK_Thorn, flickr

Turyści wybierający się w góry często wykazują się małą wyobraźnią i odpowiedzialnością, powodując konieczność licznych interwencji ratowników górskich. Z tego też powodu Tatrzański Park Narodowy wprowadził pilotażowy program dowolnych ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków dla osób wybierających się na piesze, górskie wycieczki.

Akcja prowadzona była w terminie 9 – 17 sierpnia tego roku, a turysta zaopatrzony w taką polisę mógł liczyć na odszkodowanie do 20 tys. zł w przypadku zranienia, a na wypadek śmierci odszkodowanie wyniosłoby 10 tys. zł. Ubezpieczenie oferowane turystom pokryłoby też koszty akcji ratowniczej zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie Tatr. W podsumowaniu, jakie opublikował na swojej stronie internetowej TPN podano, iż w czasie trwania akcji pilotażowej ubezpieczenie wykupiło około 30 tys. osób, co stanowi 14 procent wszystkich odwiedzających w tym czasie Park. Biorąc pod uwagę koszt wykupienia takiej polisy, który wynosił zaledwie 50 groszy od osoby i ubezpieczał ją przez cały okres jej pobytu w górach, jest to niewielki odsetek chętnych do zabezpieczenia się przed konsekwencjami wypadku. Na podstawie tego tekstu okazało się, że ciągle jeszcze świadomość wśród ludzi maszerujących po górskich szlakach jest bardzo niska, bo z pewnością cena nie była zaporowa i nie ona przesądzała o tak niskim zainteresowaniu ofertą. Wśród mniejszości, która wniosła symboliczną opłatę ubezpieczeniową, byli głównie taternicy z pewnym doświadczeniem, wybierający się w wyższe partie gór, bądź turyści idący na słowacką stronę.

W obecnym systemie ratownictwa górskiego jeśli wydarzy się nieszczęście, koszty akcji ratowniczej pokrywa budżet państwa, z wyjątkiem słowackiej części Tatr, gdzie koszty udzielonej pomocy pokrywa poszkodowany. Dlatego też, w związku z małą skutecznością wykupu dobrowolnych ubezpieczeń TPN prowadzi z ubezpieczycielem rozmowy na temat wprowadzenia takiej usługi na stałe. Byłaby ona wykupowana przez turystów jednocześnie z biletem wstępu do Parku.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.