Wietnam jakiego nie znacie

lis 28, 2013 przez

Wietnam

carlescs79, flickr

Wietnam, dla jednych kojarzący się z wojną wietnamską (II wojna indochińska), która miała miejsce w latach 1957-1975, i toczyła się pomiędzy komunistycznym Wietnamem Północnym, a Wietnamem Południowym. Dla innych Wietnam kojarzy się z mnogością filmów wojennych, których akcja tam właśnie się rozgrywa, jak „Czas Apokalispy” Coppoli, „Full Metal Jacket” Kubricka, „Rambo II” Cosmatosa czy „Pluton” Stone’a. Dla jeszcze innych, z tanią odzieżą. Mało natomiast osób wie, jakie piękno kryje w sobie te państwo.

Wietnam, inaczej Socjalistyczna Republika Wietnamu, położony jest w Azji Południowo-Wschodniej. W jego sąsiedztwie znajdziemy Chiny, Kambodżę i Laos. Pod względem liczby ludności Wietnam zajmuje 13 miejsce na świecie.

WIETNAM – HISTORIA

Wietnam ma bardzo bogatą historię, która sięga roku 2879 p.n.e. Mówi się, że zostało zapoczątkowane przez dynastię Hong Bang, która miała pochodzić od chińskich bogów. Po raz pierwszy wzmianka o Wietnamie pojawiła się dopiero w 500 r. p.n.e., za sprawą kronikarzy chińskich. Państwo to zostało podbite przez Chiny, a samo zajęcie terenu trwało ponad tysiąc lat. Niepodległość przyszła w 938 r. n.e. i trwała do XIX wieku. W XVII wieku Wietnam odwiedzili misjonarze, szerząc religię chrześcijańską mimo niezadowolenia cesarza.

Niepodległość oraz dobrobyt kraju nie trwały długo. Lata 1843-1940 to wcielenie przez Cesarza Francji Napoleona III Wietnamu, Kamboży i Laosu do kolonii francuskich. Na czele ruchu wyzwoleńczego stanął wtedy jeden z działaczy komunistycznych w kraju, Ho Chi Minh.

Rok 1940 to zmiana okupanta. Miejsce Francji zajęła Japonia, przejmując opuszczone garnizony oraz budynki administracji. Rok później utworzono partyzantkę komunistyczną, która cztery lata później, mając wsparcie amerykanów, pokonała Japonię, i jako przywódcę obrała właśnie Ho Chi Minha. Zostaje utworzona Demokratyczną Republika Wietnamu. Akt ten wywołał niezadowolenie Francji, która wkroczyła z wojskiem, zapoczątkowując I wojnę indochińską. Konflikt zakończył się przegraną Francuzów oraz wyznaczeniem tymczasowej linii demarkacyjnej nr 17 (z czasem rzeczywista granica), dzieląc Wietnam na Południowy (wspierający Francję) i Północny (komunistyczny).

zwiedzanie Wietnamu

carlescs79, flickr

Rok 1957 to rozpoczęcie II wojny indochińskiej, tym razem pomiędzy Wietnamem Południowym a Północnym. Powodem wojny była wymyślona przez Amerykanów tzw. „teoria domina”, która mówiła o tym, że państwa komunistyczne z czasem podbiją państwa Trzeciego Świata, a zrobią to poprzez osłabienie i zaatakowanie państw przyległych do tych już podbitych. Teoria ta miała duży wpływ na działania Wietnamu Północnego, który zaczął finansować lewicową partyzantkę na południu kraju. Na pomoc ruszyła też Ameryka, szkoląc wietnamczyków, a z czasem – wysyłając tam swoje wojska. Po wycofaniu Amerykanów wietnamskie wojska komunistyczne rozgromiły wojska północne, wygrywając tym samym II wojnę indochińską i wprowadzając ustrój komunistyczny w całym Wietnamie oraz tworząc w 1976 roku Socjalistyczną Republikę Wietnamu.

WIETNAM – OBECNIE

Wietnam słynie nie tylko z uprawy kawy, która jest eksportowana na cały świat, ale i z uprawy tytoniu, herbaty czy ananasów. Po zniesieniu przez USA embarga handlowego w 1994 roku gospodarka Wietnamu zaczęła kwitnąć. Branże rozwijające się to, oprócz rolnictwa,  rybołówstwo (znaczny eksport krewetek i pangi), przemysł odzieżowy, obuwniczy i wytwarzanie stali.

Wietnam jest krajem wieloreligijnym. Zamieszkują w nim zarówno katolicy, buddyści, protestańci, animiści czy kaodaiści. Podobnie jest jeśli chodzi o wielonarodowościowość mieszkańców. Spotkamy tutaj i Wietnamczyków z krwii i kości, ale i Chińczyków i Khmerów, a także liczne grupy plemienne, jak Tay czy Thai. Językiem ustawowym jest język wietnamski.

WIETNAM – TRANSPORT

Do Wietnamu możemy udać się dwojako – transportem lądowym (w tym koleją przez Chiny) oraz lotniczym. W przypadku pierwszym, przed podróżą, należy zaopatrzyć się w stosowną wizę i paszport. O wizę należy starać się w urzędzie konsularnym Wietnamu. Wizy są jednokrotnego lub wielokrotnego wjazdu. Cena za wizę 14-dniową jednowjazdową wynosi około 230 zł, 30-dniowa ok. 250 zł, 3-miesięczna około 450 zł.

Drugim sposobem na odwiedziny Wietnamu jest droga lotnicza. W tym przypadku możemy starać się promesę, oferowaną przez biura podróży. Znaczy to tyle, że wizę otrzymamy już na granicy Wietnamu.

Warto dodać, że Wietnam posiada aż 8 międzynarodowych lotnisk.

WIETNAM – KLIMAT

Klimat jest zróżnicowany i zależy od szerokości geograficznej.

Na południu kraju doświadczymy chłodniejszego klimatu oraz niskich temperatur zimą. Okres maj-październik to okres gorący, okres od listopada do kwietnia – to okres chłodny. Temperatury wahają się od minusowych do plus 30 stopni Celsjusza.

Środek kraju oferuje ciepłe dni od października do maja, i chłód i opady od listopada do maja. Doświadczyć tu możemy także sztormów oraz tajfunów, zwłaszcza będąc w miastach położonych dalej na południe.

Południe kraju oferuje całoroczne upały, z naprzemienną porą suchą i deszczową.

WIETNAM – ATRAKCJE

Będąc w Wietnamie należy zdecydowanie odwiedzić Huế, niegdysiejszej stolicy dynastii Nguyễn, która rządziła krajem przez sto lat. To właśnie oni przyczynili się do wysiedlenia ośmiu wsi, a na ich miejscu wybudowali wielką cytadelę – wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W jej środku wybudowali zakazane purpurowe miasto, które w trakcie przeszłych wojen zostało poniszczone i rozkradzione. Mimo tego środek można zwiedzić, podziwiać nie tylko architekturę, ale i umiejscowienie poszczególnych budynków wewnątrz cytadeli.

Huế

NguyenTrung, flickr

Oprócz tego zwiedzić musimy Grobowiec Khai Dinh leżący nieopodal Huế, na górze Chau Chu. Grobowiec został wybudowany dla cesarza Khai Dinha, aż 11 lat zajęło konstruktorom skończenie go. Patrząc na niego widać połączenie architektury zarówno Wschodu, jak i Zachodu. Na najwyższym piętrze znajduje się pałac Khai Thanha, którego sufit udekorowany jest dziewięcioma wymyślnymi smokami. Tylny pokój pałacu jest wejściem do świątyni zawierającej grób Khai Dinha wraz z ołtarzem i statuą przedstawiającą go.

Warto również zwiedzić Pagodę Thien Mu w Huế, historyczną świątynię posiadającą 7 pięter, co czyni ją najwyższą w Wietnamie. Pagoda, nieoficjalny symbol miasta, została wybudowana w 1601 roku z rozkazu Nguyen Hoanga. Jak głoszą kroniki, pewnego dnia Hoang, wtedy gubernator Thuan Hoa, wybrał się na zwiedzanie okolicy, kiedy usłyszał pewną legendę. Legenda opowiadała o starej kobiecie zwanej Thien Mu (co znaczy dosłownie „niebiańska pani”), ubranej w czerwono-niebieską szatę, która siedziała pocierając dłonią policzki. Przepowiedziała ona, że pewnego dnia przybędzie tu władca, i wybuduje na wzgórzu pagodę, aby modlić się za pomyślność swego kraju. Po tych słowach zniknęła i nigdy już się nie pojawiła. Słysząc to Hoang rozkazał wybudować właśnie w tym miejscu świątynię – pagodę. W środku znajdziemy chociażby wielkiego marmurowego żółwia, symbol długowieczności.

Wietnam - atrakcje turystyczne

johnlemon, flickr

 

atrakcje Wietnamu, Hue

NirreFirre, flickr

 

Dla miłośników historii polecić można bunkier z czasów II wojny indochińskiej, położony na wzgórzu Vọng Cảnh, z widokiem na Rzekę Perfumową. Zwiedzimy również pagodę Từ Hiếu z grobami mnichów buddyjskich, i drewniany most Cầu ngói Thanh Toàn, gdzie za mostem możemy obejrzeć narzędzia ludowe.

WIETNAM – NOCLEGI I GASTRONOMIA

Praktycznie w każdym mieście czy miasteczku znajdziemy hotele, hostele i guest house’y. Ceny od 3 dolarów za dobę wzwyż. Podobnie z wyżywieniem, znajdziemy zarówno restauracje, jak i bary, a także punkty wyżywienia na ulicy.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.