Zapowiedzi: Zlot żaglowców w Gdyni

cze 20, 2014 przez

żaglowiec

pedrosimoes7, flickr

W ubiegłym roku gospodarzem imprezy był Szczecin, a w tym roku zaszczyt zorganizowania Zlotu Żaglowców przypadł w udziale Gdyni! W dniach od 15 do 18 sierpnia 2014 r. miłośnicy tradycyjnego żeglarstwa i wszyscy fani pięknych jednostek pływających powinni obowiązkowo stawić się w Trójmieście, by podziwiać przepiękne parady flotylli międzynarodowej floty żaglowców.

Impreza będzie przebiegała pod nazwą „Operacja Żagle Gdyni” i ma uczcić 40 rocznicę pierwszej gdyńskiej „Operacji Żagiel”. W tamtych czasach była to impreza odbywająca się poza obozem dawnego bloku socjalistycznego, ale w roku 1972 wziął w niej udział pierwszy przedstawiciel Europy Wschodniej – polski „Dar Pomorza”, którego kapitanem był Kazimierz Jurkiewicz. Udział jednostki okazał się wielkim sukcesem – jako pierwsza przekroczyła linię mety, a ponieważ portem macierzystym „Daru Pomorza” była Gdynia, wywalczył również dla miasta organizację zlotu za dwa lata, czyli w roku 1974. „Operacja Żagiel” z tamtego właśnie roku przyciągnęła do gdyńskiego portu piękne żaglowce z całego świata, a do Trójmiasta rzesze turystów z Polski i Europy. W tamtej szarej rzeczywistości było to jedno z barwniejszych wydarzeń.

To tę właśnie rocznicę będzie obchodzić Gdynia podczas tegorocznego Zlotu Żaglowców, a wśród przybyłych na imprezę żaglowców nie zabraknie także tych największych na świecie. Z tej też okazji muzyk Sławek Klupś z zespołu „Atlantyda” napisał piosenkę „Sail ho Welcome”, a prezydent miasta Wojciech Szczurek nie ukrywa radości z tak doskonałej promocji dla całego regionu. To prawdziwe święto wielokulturowości i radości, które przyciągnie na wybrzeże tłumy turystów i które najprawdopodobniej będzie miało przełożenie na zwiększone wpływy do miejskiej kasy. Ręce zacierają hotelarze, sprzedawcy wszelkiej maści pamiątek, restauratorzy i cała branża turystyczna z Trójmiasta i okolic.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.