Zwiedzanie Neapolu

sty 4, 2018 przez

Neapol to miasto kontrastów i bardzo popularny punkt wakacyjnych wycieczek do Włoch. Przyjemny klimat, piękne widoki, nietypowe zabytki oraz najlepsza włoska kuchnia sprawiają, że każdy miło spędzi tutaj czas. Liczne zamki i pałace dają możliwość poznania z bliska kultury tej części Europy. Wąski uliczki kryją niezwykłe przykłady charakterystycznej włoskiej zabudowy oraz urocze kawiarni z aromatyczną kawą oraz słynną neapolitańską pizzą.

Zwiedzenia Neapolu można rozpocząć od Museo Archeologico Nazionale, gdzie znajdują się pozostałości po cywilizacji Pompejów oraz Herkulanum. Koniecznie też trzeba zwiedzić podziemną galerię sztuki w metrze. Napoli Sotteranea jest ciągiem bardzo długich tuneli, które znajdują się nawet 40 metrów pod ziemią. Kolejnym punktem jest Palazzo Reale, czyli pałac królewski. Niepozorny z zewnątrz budynek zaskakuje w środku przepychem z prawdziwymi marmurami, złotem i dziełami sztuki. Wejście do Palazzo Reale jest odpłatne i kosztuje 4 euro. Miano symbolu miasto zyskał Castel Nuovo, który ze względu na nietypowy kształt konstrukcji przyciąga uwagę turystów. Zamek dawnej chronił miasto przed różnymi ataki i był zamieszkiwany przez włoskich władców.

Spacer promenadą wzdłuż Zatoki Neapolitańskiej obfitować będzie w malownicze krajobrazy i kolejne zabytki. Najważniejszym jest Castel dell’Ovo, określany przez Włochów jako Zamek Jajeczny. Znajduje się on na niewielkiej wysepce, która z miastem połączona jest wąską groblą. Koniecznie trzeba wejść na szczyt zamku, gdyż rozpościera się stamtąd dokonały widok na cały Neapol. Ta panorama często pojawia się na pocztówkach oraz na zdjęcia nowożeńców. Co ważne, wejście do Castel dell’Ovo jest darmowe. Jednak najwspanialszym miejscem do podziwiania miasta jest wzgórze Neapolu oraz Castel Sant’Elmo, czyli mury średniowiecznej fortecy. Wejście do zamku kosztuje kilka euro, ale gwarantuje zapierający dech w piersiach pejzaż Neapolu, Zatoki Neapolitańskiej oraz Wezuwiusza.

W Neapolu wiele ciekawych atrakcji znajdą również miłośnicy sztuki sakralnej. Jednym z nich jest kościół Gesu Nuovo, który nie zachwyca elewacją, ale w środku posiada imponujące zdobienia. Ciekawe dzieła można również zobaczyć w katedrze San Gennaro z kaplicą św. Januarego, będącego patronem miasta. Neapol słynie również z bardzo trudnych warunków na drogach. Znaki drogowe nie są wyznacznikiem dla włoskich kierowców, którzy stosują się do własnych zasad. A za sprawą licznych skuterów i rowerów przemieszczenia się wąskimi uliczkami wymaga nie lada cierpliwości. Rozwiązaniem problemu jest komunikacja miejska, która w dość sprawny sposób pozwala na poruszanie się pomiędzy najważniejszymi atrakcji miasta. Sam dojazd do Neapolu jest bardzo prosty i niedrogi, bo tanie linie lotnicze oferują przeloty już 200 zł w dwie strony. Noclegi poza centrum również nie są kosztowne, co czyni Neapol świetną destynacją na weekendowy wyjazd.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.