Lidzbark – co warto zobaczyć

sty 27, 2014 przez

Lidzbark, zwany również Lidzbarkiem Welskim, leżący w województwie Warmińsko-Mazurskim, jest niewątpliwie malowniczym miastem, które nie ustępuje Lidzbarkowi Warmińskiemu.

Miasto to położone jest zarówno nad rzeką Wel, jak i nad Jeziorem Lidzbarskim.

LIDZBARK – HISTORIA

Uważa się, że nazwa miasta może pochodzić od komtura chełmskiego Otto von Lutterberga, za sprawą którego miasto zyskało prawa miejskie. Niektórzy jednak uważają, że nazwa może pochodzić od osady słowiańskiej

Historia miasta zaczyna się już w 1301 roku, kiedy to na mocy prawa niemieckiego założono Lidzbark. W 1303 roku wybudowany tutaj zamek,a także liczne fortyfikacje. Po przejściu Lidzbarka w ręce Krzyżaków, ci zaczęli rozwijać miasto i dalej je fortyfikować, ze względu na bliskie położenie z Mazowszem. Około 1325 roku Lidzbark uzyskał prawa miejskie, a sami obywatele miasta dołączyli do Związku Pruskiego, założonego w 1440 roku w Elblągu. W 1466 roku Lidzbark wrócił do Polski na mocy II pokoju toruńskiego. Niewątpliwie był to dobry czas dla grodu, gdyż będąc pod protekcją królestwa polskiego cieszył się wszelkimi dobrodziejstwami i przywilejami.

Po pierwszym rozbiorze Polski miasto zostało wcielone do Prus, a w latach 1807-1815 – należało do Księstwa Warszawskiego. Dopiero w 1920 roku Lidzbark wrócił do Polski. W międzyczasie miasto zyskało połączenie z Brodnicą i Działdowem, za sprawą nowo wybudowanej linii kolejowej.

II Wojna Światowa, która nie oszczędziła i Lidzbarka zniszczyła 3/4 miasta.

LIDZBARK – ZABYTKI I ATRAKCJE

Miasto posiada liczne zabytki. Należą do nich:

  • spichlerz zbożowy z XIX wieku,
  • drewniane i murowane domu z XIX wieku,
  • gotycka baszta zamkowa z XIV wieku,
  • kościół ewangelicko-augsburski pochodzący z 1829 roku z domem kancelaryjnym,
  • dwie wieże wodociągowe pochodzące z 1909 roku,
  • Figurka św. Jana Nepomucena nad rzeką Wel z 1802 roku,
  • kościół św. Wojciecha, czyli najstarszy kościół w Lidzbarku pochodzący z 1752 roku, zbudowany w miejscu spalonego drewnianego kościoła.

Miłośnicy przyrody mogą odwiedzić leżące nieopodal Lidzbarka parki krajobrazowe: Welski i Górznieńsko-Lidzbarski, a także nacieszyć oczy mnogością jezior, a zwłaszcza Lidzbarskiego, Kiełpińskiego i Rumian, a także rzekę Wel. Zarówno w jeziorach jak i rzece Wel miłośnicy wędkarstwa znajdą coś dla siebie. Okoliczne lasy, aż zachęcające do spacerów, z pewnością ucieszą także grzybiarzy.

LIDZBARK – GASTRONOMIA I NOCLEG

Zarówno miasto jak i gmina Lidzbark, jako teren turystyczny i agroturystyczny, jest bardzo bogaty w bazę noclegową i gastronomiczną. Turysta znajdzie w gminie około 850 punktów, gdzie znajdują się ośrodki wczasowe, zwykle położone w sąsiedztwie jezior.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.