Nowa lista 7 cudów Polski wg National Geographic Traveler

lis 14, 2014 przez

National Geographic Traveler opublikował nowe zestawienie 7 cudów P7 Cudów Polskiolski. Najpiękniejsze atrakcje turystyczne naszego kraju wybrali czytelnicy magazynu, którzy mieli wytypować 7 z 16 propozycji przedstawionych przez każde województwo.

National Geographic Traveler opublikował nową listę 7 cudów Polski. To już 4. edycja plebiscytu, w którym czytelnicy z 16 propozycji wybierają najpiękniejsze miejsca naszego kraju. W tym roku oddano ponad 115 tysięcy głosów, a najwięcej (23%) otrzymał znajdujący się w Łodzi kompleks OFF Piotrowska. To tu kwitnie życie kulturalne miasta. Na Piotrowskiej znajdują się m.in. kluby, restauracje i showroomy. 15% głosów zebrał Suwalski Park Krajobrazowy słynący z Jeziora Hańcza, głazowisk i wielu rzadkich gatunków roślin. Na 3. miejscu znajduje się Zalew Zakrzówek, którzy otrzymał 14,8% głosów. Podkrakowski akwen uwielbiany jest przez miłośników sportów wodnych, ale chętnie przybywają tu także ci, którzy cenią sobie bliskość natury.

Poza podium znalazły się tężnie solankowe w Inowrocławiu, na które głosowało 8,2% osób. Są one szansą na poprawę zdrowia, stuprocentowy relaks, ale też na podziwianie wspaniałych krajobrazów. Na 5. pozycji znalazła się Brama Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, w którym można poznać początki historii Polski, przy okazji poznając historię samego Poznania. Wszystko to odbywa się, dzięki instalacjom, wizualizacjom i projekcjom filmowym. Brama otrzymała 6,3% głosów.

Warty odwiedzenia jest Klasztor Cystersów w Lubiążu, na który głosowało 5,4% czytelników. To największe opactwo Cystersów na świecie, a przy okazji jeden z ciekawszych barokowych zabytków w kraju. Na szczególną uwagę zasługuje także Muzeum Państwa Krzyżackiego znajdujące się w Działdowie. Można tu obejrzeć makiety zamków oraz obejrzeć animacje bitew. Poznamy też historię Zakonu Krzyżackiego od czasów jego powstanie do współczesności, zaznajomimy się ze zwyczajami jego członków i ze stylem ich życia. Muzeum zyskało 4,6% głosów.

Innymi atrakcjami, na które można było głosować są: leżący w woj. świętokrzyskim Szlak przygody, na który głosowało 4,4% osób, Baszta na Wzgórzu Zamkowym na Lubelszczyźnie (3,1%), rezerwaty Nietoperek I i II w woj. lubuskim (3%), Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy na Pomorzu Zachodnim (2,9%), Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (2,6%), katowickie Muzeum Śląskie (2,3%), gród rycerski w opolskiej Byczynie (2,2%), Promenada na Helu (1,4%) oraz warszawskie Muzeum Historii Żydów Polski (0,8%).

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.