Serthar w Tybecie – niezwykłe miasto mnichów

paź 18, 2013 przez

Serthar

Buddyzm jest jedną z bardziej tajemniczych religii świata. Wiąże się to m.in. z faktem, iż buddyjscy mnisi żyją niemal w zupełnym odosobnieniu, a dziennikarze czy filmowcy docierają do nich stosunkowo rzadko. Dlatego też, każde informacje na ich temat, a także prezentujące ich zdjęcia, są tak chętnie oglądane przez zachodnie cywilizacje. W sieci można od niedawna oglądać wyjątkowe fotografie tybetańskiego miasta Serthar, które niemal w całości zamieszkiwane jest właśnie przez buddyjskich mnichów. Powstało ono po tym, jak założona została uczelnia Serthar Buddhist Institute (Larung Gar Buddhist Academy).

Po otwarciu szkoły dla buddyjskich mnichów, miasteczko położone w dolinie Larung, w autonomicznej prefekturze Garze w Chinach zaczęło się dynamicznie rozwijać. Regularnie przybywały do niego osoby chcące wstąpić do zakonu. Szacuje się, że obecnie w mieście żyje już ok. 40 tysięcy mnichów, mniszek, ale również studentów chcących edukować się na buddyjskiej uczelni. Co ciekawe, rozbudowa miasteczka nie była zbyt skomplikowana, ponieważ niemal wszystkie nieruchomości są jednakowe. Poza zabudowaniami wchodzącymi w skład szkoły, powstał kampus dla studentów. Należące do niego budynki to niewielkie, drewniane domki o prostej architekturze. Nie ma w nich łazienek ani nawet toalet. Niektórzy twierdzą, że ich skromność, ale też ogromna liczba sprawiają, iż Serthar kojarzy się z dzielnicami biedy, czyli fawelami, jakie można zobaczyć w krajach Ameryki Południowej.

Zachowawcza architektura widoczna w Serthar nie powinna jednak dziwić, ponieważ mnisi słyną z tego, że żyją bardzo skromnie. Przede wszystkim, dotyczy to właśnie mnichów buddyjskich. Nie należy się przy tym spodziewać, że krajobraz w tym niewielkim, tybetańskim mieście może ulec zmianie. Buddyjska Akademia Serthar jest jednym z głównych ośrodków buddyzmu. Leży na wysokości 4 tysięcy metrów nad poziomem morza, dzięki czemu wszyscy mnisi oraz studenci mają pewność, że nikt nie będzie zaburzał ich spokoju. Sprawia to, że w pełni mogą oddawać się pogłębianiu wiedzy, modlitwie, medytacji. Nie ulegają wpływom zachodnich cywilizacji i wiodą dokładnie takie życie, jakiego oczekują. Nie są narażani na żadne pokusy i nie ma większego zagrożenia, że w ich społeczności mogłoby dojść do jakichkolwiek konfliktów. Należy bowiem pamiętać, że buddyzm to religia o wyjątkowo pokojowym nastawieniu.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.