Zwiedzanie Rabatu

Paź 17, 2017 przez

Stolica Maroka – Rabat jest w stanie zachwycić każdego. Znajdują się w niej dostojne meczety, medyna, cudowne, piaszczyste plaże. Miasto jest czyste, bardzo przyjazne dla zwiedzających i niezwykle błękitne. Wesołe niebiesko białe uliczki, budynki, okna i drzwi sprawiają, że spacery po mieście to ogromna przyjemność i radość dla oczu. To sprawia, że miasto każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata.

Rabat jest spokojnym miastem, gdzie można spotkać się zarówno z marokańską tradycją, jak i wpływami europejskimi. Wszystko z sobą współgra, mimo, że można zobaczyć tu zarówno stare tradycyjne kasby oraz postkolonialną francuską zabudowę.

Co warto zobaczyć w Rabacie?

W pierwszej kolejności warto zobaczyć i zwiedzić meczet Hasana górujący nad okolicą. Jest on częścią zaplanowanego przez sułtana Jakuba al-Mansura kompleksu. Niestety po wielkim trzęsieniu ziemi w 1755 roku pozostał tylko on. Budowę kompleksu rozpoczęto w 1195 roku, została jednak porzucona w 1199 z powodu śmierci fundatora i pomysłodawcy projektu. Obecnie całość kompleksu to pusty prostokąt o wymiarach 183 na 139 metrów. Plac został wyłożony płytami, z których wystaje 312 kolumn. Wieża Hasana jest wysoka na 44 metry i cieszy oko swoją architekturą.

W okolicy meczetu Hasana można zwiedzić dość nowy budynek, który przykuwa uwagę od razu swoją nieskazitelnością i bielą. Jest to mauzoleum Mohammeda V. Dzięki temu władcy doszło w 1954 roku do wyprowadzenia Francuzów z Maroka i zakończenia trwającego kilkadziesiąt lat protektoratu. Budynek ma cztery wejścia, których strzegą wartownicy, z którymi można sobie zrobić zdjęcie. Wewnątrz także pilnują oni porządku. Niestety grobowiec króla można oglądać tylko z poziomu galerii. W budynku można zobaczyć także pięknie rzeźbiony w drewnie sufit.

Kolejną rzeczą, której trzeba poświęcić czas w Rabacie jest Kasba Al-Udaja. Znajduje się w najbardziej wysuniętym w ocean punkcie. Jest to warowna forteca z potężnymi murami. Kazba powstała w XI wieku, jednak drugiego życia nabrała po przybyciu Hiszpanów w XVIII wieku i miała za zadanie chronić miasto przed najazdem morskich wilków. Do kasby prowadzą dwie bramy. Jedna mała położona niżej i druga większa u szczytu schodów. Po wejściu dostrzec można labirynt klimatycznych uliczek bardzo często prowadzących w zaułki bez wyjścia. Obszar jest jednak na tyle mały, że nie trzeba bać się zabłądzenia. Ściany są tam bielone i pomalowane na niebiesko, co dodaje niesamowitego uroku i charakteru temu miejscu.

Atrakcją wewnątrz murów kasby jest Ogród Andaluzyjski. Można tam odpocząć, posłuchać śpiewu ptaków i popatrzeć na dojrzewające pomarańcze.

Oprócz tego warto wybrać się na spacer po pięknej promenadzie wzdłuż rzeki. Można także wybrać się do miejscowych suków i zerknąć przez otwarte drzwi do wnętrza Wielkiego Meczetu. Niestety wyznawcom innych religii nie można wchodzić do środka.

Rabat nie ma wielkiej bazy noclegowej, jednak można znaleźć coś dla każdego i na każdą kieszeń. Osoby ceniące komfort powinny jednak skorzystać z hotelu lub riadu, czyli tradycyjnych domów noclegowych. Warto pamiętać, że mieszkając w medynie wszędzie będzie blisko. Zwiedzanie miasta zajmie co najmniej kilka dni, dlatego warto zagospodarować sobie czas tak, aby go wystarczyło.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *