Bornholm

kw. 25, 2017 przez

Bornholm

ppart/bigstockphoto.com

„Gdy Bóg zakończył stwarzanie Skandynawii,
zostało mu trochę z wszystkich pięknych rzeczy Północy.
Wrzucił je do Bałtyku i tu powstał Bornholm.”

Bornholm stanowi doskonałą propozycję na zbliżający się długi weekend majowy. Ta duńska wyspa słynie przede wszystkim z długich tras rowerowych, co bez wątpienia ucieszy tych, którzy preferują aktywny sposób wypoczynku.

Gdzie jest Bornholm?

Bornholm znajduje się w południowo-zachodniej części Bałtyku i stanowi najbardziej wysunięty na wschód okręg administracyjny Danii. Jego powierzchnia wynosi 588 kilometrów kwadratowych, a zamieszkuje go 41,8 tys. osób. Znajduje się zaledwie 100 kilometrów od polskiego wybrzeża i 145 kilometrów od stolicy Danii – Kopenhagi. Bornholm to wyspa, której odległości wynoszą: z północy na południe – 40 kilometrów, zaś ze wschodu na zachód– 30 kilometrów (www.apetytnaswiat.pl).

Co warto zobaczyć na Bornholmie?

Bornholm jako część Danii posiada niezwykłą atmosferę, co sprawa, że jak już raz się tam pojedzie, to marzy się o powrocie. Otwartość i życzliwość mieszkańców wyspy sprawiają, że spacerując po uliczkach Bornholmu można odnieść wrażenie przebywania wśród bliskich znajomych i przyjaciół. W północnej części wyspy znajdują się klify łączące się z Morzem Bałtyckim. Na północy Bornholmu znajdują się również ruiny zamku średniowiecznego – Hammershus – należące do największych w całej Skandynawii. W centrum wyspy znajduje się jeden z największych leśnych kompleksów, las Almindingen. Stanowi on idealne miejsce na wycieczki, zarówno piesze jak i rowerowe. Jeden z leśnych traktów prowadzi na najwyższe wzniesienie na wyspie Rytterknagten, którego wysokość wynosi 162 m. n. p. m. Prowadzi do niego droga pomiędzy starymi drzewami bukowymi, leśnymi jeziorkami, a także dzikimi partiami skał. Od wschodniej strony Bornholm to malownicze miasteczka usytuowane nad brzegiem morza. Z kolei południe plaży stanowi doskonałą przestrzeń dla amatorów słonecznych kąpieli i plażowania, ponieważ od Balki do Dueodde rozpościerają się kilometry plaż (www.bornholm.modos.pl).

Duńska wyspa Bornholm nazywana jest Majorką Północy i Perłą Bałtyku i oferuje wiele atrakcji dla swoich odwiedzających. Dostęp do morza to nie tylko gwarancja plażowego wypoczynki, ale również aktywności związanych z żeglarstwem i wędkowaniem. Miłośnicy golfa również znajdą tu coś dla siebie, ponieważ na wyspie są czynne 3 pola golfowe, które przyciągają graczy z całej Europy. Na Bornholmie znajduje się ponad 200 kilometrów tras dla rowerzystów, co sprzyja nie tylko aktywności, ale również bliższemu poznaniu atrakcji na wyspie (www.bornholm.pl).

Tagi:

1 Comment

  1. Ania

    Widziałam, że w wątku jest podany adres do strony o Bornholmie – na modos. pl Teraz strona ma nowy adres, więcej informacji o wyspie i atrakcjach turystycznych, nowy adres to http://www.bornholm-ok.pl

    Mam nadzieję, że informacja się przyda :)

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.